Ewa Demarczyk na opolskim festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 21:00
W koncercie "Panna, madonna, legenda tych lat" wokalistki i aktorki zaśpiewają utwory z repertuaru wielkiej artystki.
Audio

Koncert rozpocznie się w sobotę o godz. 22.25.

- Ewę Demarczyk znam z opowieści mojej mamy, która w latach 60. studiowała w Krakowie - opowiada Magda Kumorek, aktorka, laureatka Przeglądu Piosenki Autorskiej we Wrocławiu. - Ponoć, gdy pani Ewa, gwiazda Piwnicy pod Baranami otulona w czarny płaszcz szła ulicami Krakowa, nikt nawet nie śmiał się do niej zbliżyć. Wszyscy tylko patrzyli z nabożeństwem. Była prawdziwą gwiazdą.

Magda Kumorek, jedna z młodszych uczestniczek koncertu "Panna, madonna, legenda tych lat" w reżyserii Magdaleny Piekorz, wykona jedną z lżejszych piosenek z repertuaru wielkiej artystki: "Jaki śmieszny jesteś". - Myślę, że na co dzień mam w sobie jakąś lekkość, którą mogę wykorzystać w interpretacji. Ale ta piosenka wcale nie jest banalna, mnóstwo w niej skomplikowanych emocji - tłumaczy.

Gość Jedynki podziwia Ewę Demarczyk za jej warsztat: - Nawet Edith Piaf posługiwała się dłońmi i mimiką. Twarz Ewy Demarczyk, gdy śpiewała, była kamienna. Wystarczył sam głos, który mówił wszystko.

Jej zdaniem próby mierzenia się z legendą nie mają najmniejszego sensu. Piosenkę można, co najwyżej, "przetrawić".

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Magda Kumorek" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

W sobotę 11 czerwca podczas 48. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się także koncert " Co Ty na to? Z Radiem Lato!". Na transmisję w Jedynce zapraszamy od godz. 20.10

Koncert w reżyserii Małgorzaty Kosturkiewicz organizowany jest z okazji 40-lecia "Lata z Radiem".  Prowadzący – Piotr Bałtroczyk - przedstawi wykonawców, którzy towarzyszyli audycji przez lata i nadal z nią współpracują. To ich występy udowodnią, że nawet piosenki sprzed lat 40, 30 czy 20 lat w nowej interpretacji i aranżacji mogą być przebojami kolejnych pokoleń. 

Na scenie pojawią się między innymi: Ania Wyszkoni, Zbigniew Wodecki, Kayah, Halina Mlynkowa, Ryszard Rynkowski, Varius Manx, Stachursky, Formacja Nieżywych Schabuff, Ania Rusowicz, Anna Józefina Lubieniecka, Kobranocka, StarGuardMuffin oraz Łukasz Zagrobelny, którzy zaśpiewają piosenki Karin Stanek, Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Klenczona, Czesława Niemena, Marka Grechuty, Ady Rusowicz i Grzegorza Ciechowskiego.

Artystom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Tomasza Szymusia.


Czytaj także

Gorączka przygotowań w Opolu: trwa budowa scenografii i instalacja oświetlenia

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 09:15
600 reflektorów, 7 ton sprzętu, 5 kilometrów kabli. Festiwal w Opolu zaczyna się 10 czerwca, ale już teraz prace nad nim idą pełną parą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SheMoans - Wracaj do mamy!

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 16:45
Pięć przebojowych dziewczyn wystąpi na koncercie SuperPremier w Opolu - już 10 czerwca. Ze specjalną dedykacją dla facetów maminsynków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Wyszkoni i historia utworu "Wiem, że jesteś tam"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 17:09
Już w najbliższy piątek rusza 48. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Otworzy go koncert SuperJedynek, w którym artyści zmierzą się w czterech kategoriach muzycznych: SuperArtysta, SuperZespół, SuperPłyta i SuperPrzebój.
rozwiń zwiń