Polskie Radio i TVP zapraszają na "Dwa Teatry" - festiwal nad festiwale

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 08:30
- Podczas festiwalu zaprezentujemy słuchowiskowe perełeczki - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Audio

Festiwal "Dwa Teatry" to przegląd spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych, które zostały wyprodukowane w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu w ubiegłym roku. Na festiwalowej scenie prezentowane są wszystkie gatunki - od kostiumowych dramatów po współczesną groteskę. – To ogromne przedsięwzięcia nie tylko artystyczne – mówił w "Sygnałach Dnia" Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Wspólny Festiwal Radia i Telewizji jest jedyną w Europie tego typu imprezą organizowaną przez publiczne media. Jednym z jego elementów jest konkurs spektakli Teatru Telewizji i słuchowisk Teatru Polskiego Radia, które były emitowane lub wyprodukowane w minionym roku.

Podczas tegorocznego XI Konkursu Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2011", który odbędzie się w dniach 18-20 czerwca w Sopocie, zostanie zaprezentowanych 11 spektakli telewizyjnych i 16 słuchowisk radiowych. – Dla mnie nagrody nie są najważniejsze. Najważniejsze jest to, że pokazujemy wyjąwszy z tej codziennej ramówki programowej te perełeczki słuchowiskowe – stwierdził Kukuła.

Szef Teatru Polskiego Radia poinformował także, że festiwalowy program jest w tym roku wyjątkowo bogaty. Wśród imprez towarzyszących znalazły się między innymi spektakle teatralne i koncerty, radiowe warsztaty teatralne dla młodzieży i studentów oraz prezentacje spektakli i słuchowisk teatralnych poświęconych pamięci Krzysztofa Kolbergera.

– Podczas "Dwóch Teatrów” będzie miała również miejsce retrospektywa twórczości Andrzeja Piszczatowskiego, który umarł niedawno, a były jednym z najważniejszych reżyserów w Teatrze Polskiego radia, znakomitym aktorem Teatru Powszechnego – dodał dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Ponadto w festiwalowym programie znalazły się dwa wyjątkowe koncerty. Pierwszy odbędzie się już w sobotę o godz. 21 podczas uroczystej gali wręczenia nagród. – Będzie to koncert pod tytułem "Czy mnie jeszcze pamiętasz". Publiczność usłyszy jedenaście piosenek Czesława Niemena w wykonaniu piątki cudownych, młodych aktorów. Wczoraj skończyliśmy próby. Ciarki chodzą po plecach, kiedy oni śpiewają te piosenki. Szykujemy niezwykłe przeżycie – zapowiedział Janusz Kukuła.

W niedzielę o godz. 22 w klubie "Versalka" odbędzie się koncert zatytułowany "Absurdustra – próba Norwida". Jest to  koncert promujący najnowsze wydawnictwo muzyczne Polskiego Radia.

Koncerty będą transmitowane przez Program 1 Polskiego Radia i w telewizji TVP Kultura.

>>>Wiecej na temat XI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2011"


Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Janusz Kukuła" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. 

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwa Teatry w MBK

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 12:49
To jest festiwal, na który czekamy cały rok – ludzie radia. Jedyne nasze wspólne z TVP święto artystycznego radia i ambitnej telewizji. 18 czerwca spotykamy się po raz jedenasty.
rozwiń zwiń