X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nie jedź na kacu, włącz myślenie"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 17:04
Ze statystyk wynika, że większość wypadków z udziałem osób nietrzeźwych ma miejsce do południa, gdy sprawcy raczej nie pili alkoholu przed jazdą.
Audio

Wielu z nich spożywała alkohol dzień wcześniej lecz nadal pozostawał on w ich organizmie, a oni myśleli, że są trzeźwi.

Z tego powodu po raz pierwszy w Polsce rusza kampania pod hasłem "Nie jedź na kacu, włącz myślenie".

- Kierowcy, którzy są na kacu nie zawsze zdają sobie sprawę, że są jeszcze pijani, że alkohol jest jeszcze w ich organizmie. Pokutuje taki mit, że kawa, prysznic czy jajecznica pomaga w szybszym trawieniu alkoholu. Człowiek, który następnego dnia po jego spożyciu wsiadł za kierownicę jest nieodpowiedzialny, ale też nieświadomy tego, że ten alkohol w jego organizmie jeszcze jest – tłumaczyła Joanna Flieger, z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W "Popołudniu w Jedynce" wskazała na badania informujące, że tacy ludzie nie są w stanie prowadzić samochód.

- Alkohol tylko w jeden sposób jest wydalany z organizmu, poprzez wątrobę – wyjaśniał Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego.

Jego zdaniem organizm przerabia ok. 10 gr. alkoholu na godzinę i tego procesu nie da się przyspieszyć. Jeżeli wypijamy jedno piwo, to musimy odczekać dwie i pół godziny żeby mieć mniej niż 0,2 promila.

- Przy pół promila alkoholu prowadzący ma zaburzoną ocenę odległości, zwęża się jego pole widzenia, dłuższy jest też czas reakcji. W takiej sytuacji występuje zdecydowanie więcej błędów podczas prowadzenia pojazdu – informował gość radiowej Jedynki.

(pp)

Aby wysłuchać relacji Doroty Świerczyńskiej, wystarczy kliknąć "Nie jedź na kacu, włącz myślenie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy od poniedziałku do soboty w godz. 15.00 - 19.30.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Policja skonfiskowała 20 tys. butelek napoju "ratującego prawo jazdy"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 19:47
Napój, reklamowany jako remedium na skutki nadużycia alkoholu, jest coraz popularniejszy wśród bywalców włoskich dyskotek, barów i klubów nocnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bo muszę, bo blisko, bo dużo nie wypiłem - tak tłumaczą się pijani kierowcy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2011 08:42
12,5 proc. pytanych przyznało, że prowadzili auto po alkoholu - wynika z badania, jakie dla Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadził w lutym i marcu TNS OBOP.
rozwiń zwiń