Anders Breivik chciałby zostać celebrytą

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 14:00
Anders Breivik, który przyznał się do zabicia 93 osób na wyspie Utoya oraz w zamachu bombowym, stanął przed sądem w Oslo. Rozprawa toczy się przy drzwiach zamkniętych.
Audio
  • Anders Breivik chciałby zostać celebrytą - relacja Wojciecha Cegielskiego z Oslo

– Anders Breivik życzył sobie, by rozprawa była publiczna, a po drugie, by mógł mieć na sobie mundur – donosi z Oslo Wojciech Cegielski, korespondent Polskiego Radia.  Sąd nie uwzględnił jego postulatów. Jak tłumaczy Cegielski, obawiano się, że przestępca chce stać się celebrytą. Już wcześniej zabiegał o popularność w mediach. Breivik, choć przyznał sie do zamachów, najprawdopodobniej będzie zaprzeczał swojej winie. Twierdzi, że ataki były "okrutne, ale konieczne".

W południe Norwegowie minutą ciszy uczcili pamięć osób zabitych w piątkowych zamachach w Oslo i na wyspie Utoya. W centrum Oslo, jak mówi Cegielski, panowała absolutna cisza. Śmierć poniosły 93 osoby – siedem osób zginęło w eksplozjach w Oslo, a 86 zostało zabitych, gdy zamachowiec otworzył ogień do młodzieży przebywającej na letnim obozie na wyspie Utoya. Przed katedrą w Oslo wciąż przybywa zniczy i kwiatów. Premier Jens Stoltenberg wpisał się do księgi kondolencyjnej na uniwersytecie w Oslo. Tam zgromadziły się też rodziny ofiar i ci, którzy przeżyli.

Według korespondenta Polskiego Radia Norwegowie wciąż są w ciężkim szoku: nie mogą uwierzyć, że coś takiego zdarzyło się w ich kraju. W przeciwieństwie do reszty świata nie komentują na razie opieszałości swojej policji, która na miejscu zdarzenia zjawiła się po półtorej godzinie. Prawdopodobnie taka dyskusja zacznie się za kilka dni.

– Poniedziałek ma być dla mieszkańców Oslo dniem powrotu do normalności – donosi Cegielski. Władze zapowiedziały, że urzędnicy ministerstw, których siedziby zostały zniszczone w wybuchach, wrócą do pracy. Policja i wojsko otwierają niektóre rejony miasta, zamknięte po piątkowych eksplozjach.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świadek zamachów: trzęsłam się przez 10 minut

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2011 20:09
Norweska fotoreporter Chris Elbreck w momencie eksplozji w Oslo była w kawiarni znajdującej się kilkaset metrów od budynków rządowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anders Breivik chce wystąpić przed sądem "w mundurze"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 08:22
Breivik jest podejrzany o zabicie 93 osób w strzelaninie na wyspie Utoya oraz w zamachu bombowym w Oslo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radykalni ekstremiści zaczną atakować?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 10:53
O niebezpieczeństwie radykalnego ekstremizmu Europie Środkowej piszą słowackie i węgierskie dzienniki wracając do dramatycznych wydarzeń w Norwegii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norweska policja: możliwa niższa liczba ofiar zamachów

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 10:00
Liczba ofiar piątkowych zamachów w Oslo i na wyspie Utoya może być niższa od pierwotnie podawanej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żandarmi ochraniają willę ojca Breivika

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 12:20
Żandarmi pilnują domu ojca norweskiego zamachowca Andersa Breivika na południu Francji - podały francuskie media. Jens Breivik mówi, że przeżył szok, gdy zobaczył zdjęcia syna w gazetach.
rozwiń zwiń