Najpierw "idziemy" do Internetu, potem do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 07:50
Z badań brytyjskiego University College of London wynika, że co czwarty użytkownik Internetu konsultuje zdrowotne problemy w sieci.
Audio
  • Najpierw "idziemy" do Internetu, potem do lekarza - relacja A. Duszy

Podczas gdy część z nich zachowuje spokój i udaje się do lekarza, aby zdiagnozował chorobę - pozostali leczą się sami na podstawie wiedzy zaczerpniętej z Internetu.

Takich pacjentów jest coraz więcej, również w Polsce. – Pacjenci dostali możliwość zdobycia wiedzy. Ja bardzo się cieszę, gdy przychodzi do mnie pacjent, który ma wiedzę i z którym mogę porozmawiać – twierdzi dr Grzegorz Luboński, onkolog.

Jednak niedostatek wiedzy, nieumiejętna interpretacja informacji i brak krytycznej analizy mogą być zgubne. Coraz częściej zdarza się, że Internauci rezygnują z wizyty u lekarza. – Ludzie najpierw, kiedy coś im dolega, sprawdzają to w Internecie. Ewentualnie, kiedy ból długo nie ustępuje, to zgłaszają się do lekarza – twierdzi Tomasz Sobierajski, socjolog. Osoby, które leczą się w oparciu o informacje znalezione w sieci, do lekarza zgłaszają się tylko wtedy, gdy potrzebują leku na receptę. – Wtedy dla lekarza rozmowa z takim pacjentem jest bardzo trudna. Bo pacjent wie, co mu jest, wie, jak się leczyć, wie, jakie leki ma brać i lekarz musi wszystko odwracać – tłumaczy.

/

Są i takie osoby, które w oparciu o wiedzę zdobytą w sieci podejmują decyzję o leczeniu niekonwencjonalnym. Takim osobom jest bardzo trudno pomóc. – To, co nazywane jest medycyną niekonwencjonalną, to najczęściej jest szarlataneria, która niestety w wielu przypadkach opóźnia podjęcie właściwego leczenia, a nieraz niestety uniemożliwia podjęcie leczenia, bo choroba zabrnęła tak daleko, że my nic oficjalnie nie jesteśmy w stanie zaoferować – przekonuje dr Luboński.

I dodaje, że nie należy wierzyć we wszystko, co znajdziemy w Internecie. – Trzeba nauczyć się przesiewać informacje, które są rzeczywistą wiedzą, od informacji, które są dogmatami – apeluje i przestrzega, że w sieci bardzo często można znaleźć nieprawdziwe informacje o chorobach.  

(mb)

Zobacz więcej na temat: medycyna POLSKA zdrowie

Czytaj także

Jak się bawią internauci? Campus Party

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 15:37
Miasteczko Naukowe w hiszpańskim mieście Walencja, zamieniło się w światową stolicę miłośników internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pentagon wypowiada wojnę cyberprzestępcom

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 12:30
Zastępca ministra obrony USA podał, że służby wywiadowcze wykradły 24 tys. plików komputerowych z bazy danych firmy, zaopatrującej amerykańskie siły zbrojne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nabijasz się na Facebooku z szefa? Uważaj

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 07:36
Pracodawcy coraz dokładniej sprawdzają zatrudniane przez siebie osoby w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć dobrą pracę? Kreuj swój wizerunek w sieci

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 19:00
Wielu pracodawców, zanim zatrudni pracownika, sprawdza jego obecność w internecie. Dopiero później podejmowana jest decyzja o tym, czy dana osoba nadaje się na określone stanowisko.
rozwiń zwiń