Sposób na komara

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 18:32
W tym roku obrodziły: są małe, zjadliwe i - dopóki pogoda będzie im sprzyjać - będą się mnożyć dalej. Zmora lata - komary.
Audio

Gryzą, psują urlop, a walka z nimi przypomina walkę z wiatrakami.

Wiesław Rozbicki z Sanepidu potwierdza, że w tym roku komarów jest więcej niż w poprzednich sezonach. - Jest ciepło, mokro i nie ma wiatru, to dla nich idealne warunki - mówi. Tłumaczy, że w Polsce mamy 40 gatunków komarów. Te, które rozmnożyły się w tym roku, są wyjątkowo małe i krwiożercze. - Na szczęście są bezpieczne. Poza sporadycznymi przypadkami nie przenoszą chorób - zapewnia. Niebezpiecznie jest tylko wtedy, gdy ktoś ma alergię.

Witold Tomaszewski z Głównego Inspektoratu Sanitarnego mówi, że w aptekach są przeróżne środki odstraszające komary, a na potem - preparaty łagodzące świąd. - Trzeba się nimi starannie wysmarować i nosić odzież zasłaniającą jak największe partie ciała - radzi. Proponuje też, by unikać wychodzenia na dwór w porach, gdy owady gryzą najmocniej, tzn. o świcie i o zmierzchu. Pociesza, że - jeśli nie rozdrapie się bąbla - świąd szybko ustąpi.

Marek Matysek z Ekoradia radzi ustawić krzak pomidora w oknie: komary nie lubią tego zapachu i nie wlecą. - Dobrze jest też posadzić pelargonie w skrzynkach, rozsypać płatki cebuli na parapecie. Komary nie lubią też zapachu bazylii - dodaje. Według niego skutecznym, domowym sposobem na walkę z komarzą plagą jest łyknięcie wit. B6.

Tymi samymi sposobami można walczyć z meszkami, które w tym roku są równie uciążliwe. Z tym że plaga meszek trwa zwykle dwa, trzy tygodnie, a komary mogą nas męczyć do późnej jesieni.

Rozmawiała Alicja Dusza.

(lu)

Czytaj także

Sprawdź jak skutecznie walczyć z komarami

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 11:56
W Lelowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, znaleziono sposób na pozbycie się komarów. To nietoperze żywiące się komarami, które wójt Lelowa Jerzy Szydłowski chce przyciągnąć do miejscowych domostw budkami lęgowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy mają nowy sposób na walkę z komarami. Będą je ogłuszać

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 01:10
Amerykańscy eksperci mają nowy sposób na walkę z komarami, a przez to także z malarią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komary rządzą miastem. Turyści siedzą w hotelach

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 07:09
Urzędnicy walczą z komarami i sprawdzają efekty. Liczą, ile komarów usiądzie na nich przez kwadrans. Jeśli będzie ich więcej niż dziesięć, to znaczy, że ponoszą porażkę.
rozwiń zwiń