Szukają nazwisk ofiar masakry na Woli

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2011 10:07
Prof. Jan Zieliński: W Powstaniu na warszawskiej Woli wymordowano kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Tylko niewiele ofiar znanych jest z nazwiska.
Audio

Na początku Powstania Warszawskiego, między 5 a 12 sierpnia, Niemcy planowo wymordowali kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Dokładna liczba ofiar do dziś nie jest znana.

Profesor Jan Zieliński z Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc przypomina, że tylko na placu przy ulicy Górczewskiej o wielkości 100 na 200 metrów zabito ok. 12 tysięcy osób. – W czasie masakry zabito również wszystkich mężczyzn - chorych i pracowników szpitala, który wtedy nazywał się Szpitalem Wolskim – mówi profesor w "Sygnałach Dnia". Wymordowano też cywilów, którzy sądzili, że w szpitalu będą bezpieczni, gdyż takie miejsce chroni konwencja genewska. Tych, którzy nie byli w stanie iść na Górczewską, zabito na miejscu.

Masakra zostanie upamiętniona budową pomnika, którego głównym elementem będzie ściana pamięci. Problem w tym, że po wojnie spisano zaledwie 111 nazwisk ofiar mordu przy Górczewskiej. Profesor od trzech lat stara się zebrać więcej nazwisk zamordowanych. W tej chwili jest ich już 670, ale to wciąż mało.

Jan Zieliński apeluje, żeby przysyłać do niego informacje o osobach bliskich czy też znajomych, którzy byli ofiarami masakry. I to nie tylko na placyku przy ulicy Górczewskiej, ale na całej Woli. W informacji powinno być podane imię, nazwisko i wiek ofiary.

Rozmawiała Karolina Wichowska.

(ag)

Oto adres, na który należy pisać:

prof. Jan Zieliński
Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc
ul. Płocka 26
01-138 Warszawa

oraz e-mail: j.zielinski@igichp.edu.pl.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Bartoszewski

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 14:28
Ur. 1922 r. Historyk i polityk, uczestnik Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siódmy dzień walk. Wola w rękach Niemców

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2011 09:26
7 sierpnia 1944 roku to dzień, w którym podjęty zostaje zmasowany atak na Stare Miasto. Niemcom udaje się przejąć prawie całą Wolę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

9 dzień Powstania: deklaracja Stalina

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 05:37
W dziewiątym dniu Powstania Warszawskiego Stalin zadeklarował pomoc dla Warszawy, a oddziały na Woli utrzymały cmentarze na Powązkach. Udało się także zatrzymać natarcie na Stare Miasto.
rozwiń zwiń