Polskie Radio: Otwarto nowe studio koncertowe imienia Władysława Szpilmana (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2011 15:00
Władysław Szpilman to dla radiowców przede wszystkim człowiek radia. W stulecie urodzin Polskie Radio zadedykowało mu swoje najpiękniejsze studio, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 25 września.
Audio

Uroczystościom nadania studiu Polskiego Radia imienia Władysława Szpilmana towarzyszył niezwykły koncert zespołu kameralnego I Solisti di Varsavia z Karolem Radziwonowiczem na czele. Artyści nawiązali do klimatu Kwintetu Warszawskiego, założonego przez Władysława Szpilmana. Fragmenty książki Szpilmana zatytułowanej "Pianista" czytał Andrzej Seweryn.

Otwarcie studia jest jednym z elementów całego cyklu szpilmanowskiego, który rozpoczął się 22 września.

Władysław Szpilman związany był z Polskim Radiem od 1935 roku. Tablicę odsłoniła Halina Szpilmanowa, żona kompozytora. Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski przypomniał, że Szpilman przed wojną występował jako pianista, a ostatni koncert na żywo dał 23 września 1939 roku. Dodał, że nie tylko Polskie Radio, lecz także całe społeczeństwo ma dług wdzięczności wobec Szpilmana.

>>> Przeczytaj całe wystąpienie prezesa Andrzeja Siezieniewskiego

Władysław Szpilman był kompozytorem, pomysłodawcą festiwalu w Sopocie. Jego niezwykłe losy wojenne znają ci, którzy widzieli "Pianistę". - Przez lata związany z Polskim Radiem, do końca miał do niego olbrzymi sentyment - mówi Maria Szabłowska, dziennikarka Jedynki, wraz z Pawłem Sztompke współpomysłodawczyni projektu "Pianista Warszawy".

Przypomina, że Władysław Szpilman był ostatnią osobą, która przed wojną grała na żywo w Polskim Radiu - 23 września 1939, potem bomba uderzyła w elektrownię i radio zamilkło. - W domu w ogóle nie opowiadał o swoich wojennych losach. Synowie dowiedzieli się o nich po przeczytaniu jego książki - opowiada w "Sygnałach Dnia" Paweł Sztompke, który bywał w domu państwa Szpilmanów.

>>>Posłuchaj archiwalnej audycji "Dialogi muzyczne Jana Webera i Władysława Szpilmana".

Najbliżsi zapamiętali go przede wszystkim jako muzyka. W czwartek w studiu im. Agnieszki Osieckiej - o 19.00 odbyła się prezentacja filmu, jaki dla TVP przygotowały Maria Szabłowska i Wioletta Lewandowska. Na uroczystości byli obecni żona Władysława Szpilmana Halina i syn Andrzej. Zaśpiewały Irena Santor i Grażyna Auguścik, zagrali Bogdan Hołownia i Czesław Majewski. Andrzej Ferenc przeczytał fragmenty książki "Pianista".

W poniedziałek o godz. 20.00 w stołecznym "Och teatrze" zabrzmi w kompozycjach Władysława Szpilmana cała feria młodych, śpiewających aktorów. Spektakl wyreżyserował Andrzej Strzelecki, a Jedynka, oczywiście, będzie go transmitować w poniedziałkowy wieczór.

Warto posłuchać! W dorobku kompozytorskim Władysława Szpilmana znajduje się 500 utworów, w tym 150 wielkich przebojów, które - w ocenie dziennikarzy muzycznych - wytrzymują porównanie z najlepszymi amerykańskimi kompozycjami. - Na Broadwayu ma być wystawiany musical o losach Szpilmana. Jego producenta będziemy gościć na naszych imprezach - mówili niedawno w "Sygnałach Dnia" maria Szabłowska i Paweł Sztompke.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szpilman: Japonia to moja druga ojczyzna

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 10:28
- Przez całe życie próbowałem przestać być synem Władysława Szpilmana. Uciekłem przed tym aż do Japonii - mówił o swoich życiowych wyborach Krzysztof Szpilman, historyk Japonii, wykładający na Uniwersytecie Kiusiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

12 lat temu odszedł Pianista

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 10:00
Władysław Szpilman wszedł do powszechnej świadomości dzięki oskarowemu filmowi Romana Polańskiego. Wcześniej wszyscy śpiewalismy jego piosenki, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, kto jest ich kompozytorem.
rozwiń zwiń