Nad Bugiem robią perebory

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 08:46
Pracownie ginących zawodów to pomysł na promocję regionu i przyciagnięcie turystów.
Audio

Pracownie ginących zawodów utworzone w wiejskich świetlicach to pomysł gminy Biała Podlaska na promocję południowego Podlasia oraz na zachowanie tradycji. Pomysł sprawdził się. Sześć działających pracowni przyciąga nie tylko turystów, lecz także samorządowców z innych miejscowości, którzy chcą podobnie promować swój region.

W Sitniku raz w tygodniu odbywają się zajęcia, na których można nauczyć się robić koronki. Są to zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, jeśli oczywiście mają ochotę w nich uczestniczyć. Wieś słynie też z unikatowych serwet robionych na siatce.

Pracownie ginących zawodów to pomysł dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Bożeny Pawliny-Maksymiuk. Każda z sześciu pracowni związana jest z inną dziedziną życia na wsi. Sztandarową jest chyba pracownia w Hrudzie, gdzie są tkane nadbużańskie perebory, czyli pasiaki. - Jeszcze w XIX w. uważano tę umiejętność za zaginioną - mówi Małgorzacie Tymickiej z Radia Lublin.

Pani dyrektor przyznaje, że dawniej świetlice wiejskie pełniły rolę integrującą mieszkańców wsi. Teraz ekonomia wzięła górę. Świetlicę trzeba wyremontować i utrzymać. Dlatego dla świetlic znaleziono funkcje edukacyjną i turystyczną. Na bazie świetlic gmina Biała Podlaska tworzy szlaki edukacyjne.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie potrzebujesz już chemii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 08:01
Wielu rolników, sadowników i hodowców zwierząt stosuje probiotyczne bakterie w swojej pracy. Dzięki temu można zmniejszyć koszty produkcji oraz zrezygnować ze stosowania środków chemicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy trend! Migracja... z miasta na wieś

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 14:30
Polacy zaczynają doceniać uroki mieszkania na wsi. Z prognozy przygotowanej przez GUS wynika, że 2035 roku wyludni się większość dużych polskich miast. Mieszkańców przybędzie tylko w Warszawie i Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnik zarabia o 45 proc. więcej niż 5 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 13:53
Dochód polskich rolników wzrósł o 45 procent w stosunku do 2005 roku - tak wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego o przychodach w UE.
rozwiń zwiń