Nad Bugiem robią perebory

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 08:46
Pracownie ginących zawodów to pomysł na promocję regionu i przyciagnięcie turystów.
Audio

Pracownie ginących zawodów utworzone w wiejskich świetlicach to pomysł gminy Biała Podlaska na promocję południowego Podlasia oraz na zachowanie tradycji. Pomysł sprawdził się. Sześć działających pracowni przyciąga nie tylko turystów, lecz także samorządowców z innych miejscowości, którzy chcą podobnie promować swój region.

W Sitniku raz w tygodniu odbywają się zajęcia, na których można nauczyć się robić koronki. Są to zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, jeśli oczywiście mają ochotę w nich uczestniczyć. Wieś słynie też z unikatowych serwet robionych na siatce.

Pracownie ginących zawodów to pomysł dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Bożeny Pawliny-Maksymiuk. Każda z sześciu pracowni związana jest z inną dziedziną życia na wsi. Sztandarową jest chyba pracownia w Hrudzie, gdzie są tkane nadbużańskie perebory, czyli pasiaki. - Jeszcze w XIX w. uważano tę umiejętność za zaginioną - mówi Małgorzacie Tymickiej z Radia Lublin.

Pani dyrektor przyznaje, że dawniej świetlice wiejskie pełniły rolę integrującą mieszkańców wsi. Teraz ekonomia wzięła górę. Świetlicę trzeba wyremontować i utrzymać. Dlatego dla świetlic znaleziono funkcje edukacyjną i turystyczną. Na bazie świetlic gmina Biała Podlaska tworzy szlaki edukacyjne.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nie potrzebujesz już chemii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 08:01
Wielu rolników, sadowników i hodowców zwierząt stosuje probiotyczne bakterie w swojej pracy. Dzięki temu można zmniejszyć koszty produkcji oraz zrezygnować ze stosowania środków chemicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy trend! Migracja... z miasta na wieś

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 14:30
Polacy zaczynają doceniać uroki mieszkania na wsi. Z prognozy przygotowanej przez GUS wynika, że 2035 roku wyludni się większość dużych polskich miast. Mieszkańców przybędzie tylko w Warszawie i Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnik zarabia o 45 proc. więcej niż 5 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 13:53
Dochód polskich rolników wzrósł o 45 procent w stosunku do 2005 roku - tak wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego o przychodach w UE.
rozwiń zwiń