X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świętują nowy rok kilka razy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 10:39
Dziś pierwszy dzień żydowskiego nowego 5772 roku. Rosz Haszana jest obchodzony przez dwa dni.
Audio

Żydzi w Polsce w zdecydowanej większości zarówno obchodzą nowy rok według kalendarza żydowskiego, jak i imprezują w naszego Sylwestra. Ale nawet w żydowskich zwyczajach nowy rok można obchodzić cztery razy.

– Żydowski nowy rok jest zupełnie czymś innym niż dla nas Sylwester – mówi w radiowej Jedynce ("Sygnały Dnia") Miriam Gonczarska z warszawskiej gminy wyznaniowej. Święto to ma podwójny sens: jest rocznicą stworzenia świata, dniem odnowienia więzi z Bogiem i dniem zapisu. W tych dniach autorytet niebiański decyduje o tym, co ma spotkać każdego w ciągu nadchodzącego roku i zapisuje to w księdze życia.

Rosz znaczy 'głowa', Haszana – 'rok', czyli Rosz Haszana to ten moment, od którego Żydzi zaczynają odliczać zmianę daty. Jest to zresztą początek przygotowań do najważniejszego żydowskiego święta Jom Kippur. Czas łączący Rosz Haszana z Jom Kippur jest okresem pokuty.

Dzień w judaizmie zaczyna się wieczorem, więc Rosz Haszana rozpoczyna się wieczorem. Podczas uroczystej kolacji je się głowę ryby lub cielęcia, co ma symbolizować początek roku. Nigdy nie je się ogona. Tradycyjnie podaje się karpia faszerowanego albo nadziewanego, kreple w rosole, zupę owocową z kluseczkami albo smażonymi paluszkami, mostek cielęcy albo pieczeń, drób pieczony, świeże owoce i kompot.

– Podczas Rosz Haszana zwyczajowo podaje się także plasterki jabłka maczane w miseczce z miodem, co ma oznaczać słodki szczęśliwy rok – mówi Miriam Gonczarska.

Rozmawiał Grzegorz Krakowski.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karski - świadek Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 12:01
O skomplikowanej materii polsko-żydowskich relacji w kontekście biografii Jana Karskiego, mówią - jej autor, Andrzej Żbikowski i Andrzej Jonas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelska minister bojkotuje polski pawilon na Biennale w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2011 07:43
Barwy polskie reprezentuje na tej prestiżowej imprezie projekt izraelskiej artystki Jael Bartany, zawierający m.in. wezwanie do masowego powrotu Żydów do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódzkie spotkanie kultur pyta o mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 11:36
Sztuka Miłosza, Levina, Sempolińskiego czy Brooksa rozgości się w Łodzi. Dodatkowo miasto opanują ucznowie wymienionych mistrzów - Żydzi, Polacy, Niemcy, Rosjanie.
rozwiń zwiń