Czy wolno zjeść jajko nieszczęśliwej kury?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 10:26
Jajko zniesione przez kurę hodowaną w zamkniętym pomieszczeniu, pozbawioną nóg i skrzydeł to w ogóle nie jest jajko, tylko produkt jajkopodobny – przekonuje Aneta Awtoniuk.
Audio

– Mamy skłonność, by dzielić zwierzęta na mniej i bardziej fajne, potrzebne, cenione – mówi Aneta Awtoniuk, szkoleniowiec i ekspert w dziedzinie relacji ludzie zwierzęta. Na wsi mniej poważane są np. psy, które, gdy się zestarzeją i nie mogą już pilnować gospodarstwa, często są wyrzucane lub zabijane. Szacunkiem cieszą się zwierzęta hodowlane, choćby krowa, która daje mleko, cielaki, mięso. W mieście jest odwrotnie: do kurczaka lub świni ludzie mają stosunek obojętny; hołubią swoje psy, koty, żółwie i tchórzofretki.

Zdaniem Awtoniuk to, jak traktujemy zwierzęta, jest miarą naszego człowieczeństwa. Badania psychologów i naukowców mają dowodzić, że stosunek do naszych młodszych braci przekłada się na nasze relacje z innymi ludźmi. – Jeśli ktoś podnosi rękę na zwierzę, może to samo zrobić człowiekowi – uważa Awtoniuk.

Podkreśla, że los zwierząt w dużym stopniu zależy od naszych zachowań konsumenckich. Powinniśmy wymagać od producentów, by zwierzę, które jemy, miało godne życie i zostało w humanitarny sposób uśmiercone. – Być może jajko od kury z naturalnego chowu jest droższe. Ale to zniesione przez kurę hodowaną w zamkniętym pomieszczeniu, pozbawioną nóg i skrzydeł, to w ogóle nie jest jajko, tylko produkt jajko podobny – przekonuje Aneta Awtoniuk.

(lu)

Zobacz więcej na temat: Sygnały z Polski

Czytaj także

Łabędzie z Zalewu Wiślanego uratowane

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 12:48
Niemal 100 łabędzi przymarzających na Zalewie Wiślanym uratowali funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sama zmiana prawa nie ochroni zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 09:26
- Szacunku do zwierząt trzeba się uczyć tak jak tabliczki mnożenia: w szkole od najmłodszych lat – mówiła Katarzyna Piekarska, SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hipopotam miał dość cyrku i ruszył w miasto

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 14:51
Ważący 2,5 tony hipopotam przechadzał się minionej nocy po ulicach miasta Schwerin na północy Niemiec. Zwierzę, poza wyskubaniem miejskiego trawnika, nie wyrządziło żadnych szkód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aukcja z udziałem gwiazd. Dochód dla zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 14:55
20 października w Warszawie odbędzie się specjalny pokaz sukien wieczorowych i aukcja charytatywna na rzecz zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niecałe 2 lata za znęcanie się nad żoną i zabicie psa

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 10:07
Rok i 10 miesięcy - to łączna kara, na jaką skazał Sąd Rejonowy w Kielcach 54-letniego mieszkańca Jaworzni-Zagórza za zabicie psa siekierą, znęcanie się psychiczne i fizyczne nad żoną oraz znieważenie policjantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces ws. okrutnego zabicia psa będzie powtórzony

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 15:44
Józef W. oskarżony o brutalne zabicie psa i ranienie dwóch innych, będzie miał ponowny proces. Sąd Najwyższy uznał, że sądowi I instancji "umknął duch ustawy o ochronie zwierząt".
rozwiń zwiń