99 dni na wodzie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 17:15
Aleksander Doba jest czwartym człowiekiem na świecie, który przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki.
Audio

Jako pierwszy zrobił to jednak siłą własnych mięśni i z kontynentu na kontynent. Swoją wyprawę rozpoczął w senegalskim Dakarze, a zakończył w miejscowości Acarau w Brazylii. W ciągu 99 dni Aleksander Doba przepłynął 5 tysięcy 400 kilometrów. Ani razu nie zszedł na ląd. Korzystał z zapasów żywności i wody zabranych ze sobą. – Jak teraz patrzę na tę sprawę i rozmawiam z ludźmi, to faktycznie czasem nie dowierzam, że to zrobiłem – przyznaje śmiałek.

Dodaje, że przepłynięcie Atlantyku kosztowało go mnóstwo sił, ponieważ kajak z ładunkiem ważył około pół tony i musiał być napędzany jedynie siłą ludzkich mięśni. W wielkim kajaku zmieściły się zapasy żywności na cztery miesiące, rzeczy osobiste oraz przyrządy do nawigacji i łączności; wyposażono go także w kabinę do spania.

W czasie wyprawy Aleksander Doba żywił się specjalną, liofilizowaną żywnością. W jej składzie nie było ani grama wody, dzięki czemu miała długi termin przydatności do spożycia. Przyrządzenie wymagało jedynie zalania wrzątkiem.

Wodę Aleksander Doba czerpał przede wszystkim z oceanu. Wyposażony w specjalną odsalarkę przez godzinę uzyskiwał 5 litrów wody pozbawionej soli, wszelkich minerałów i mikroorganizmów. Wystarczyło dodać tabletki mineralne i woda była gotowa do spożycia.

(mb)

Czytaj także

Aleksander Doba przepłynął samotnie kajakiem Atlantyk. To pierwszy Polak

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 00:13
65-letni kajakarz z Polic podróżował przez Atlantyk 99 dni. Po wyjściu na brzeg Aleksander Doba wysłał sms z meldunkiem o zakończeniu wyprawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepłynął kajakiem prawie 7 tys. kilometrów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 16:50
Duński kajakarz przepłynął ponad 6 tysięcy 200 kilometrów. Wiosłował przez 175 dni pokonując kolejne kraje nordyckie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepłynął w kajaku Atlantyk, już planuje Pacyfik

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 19:13
W ciągu 99 dni Aleksander Doba przepłynął 5 tysięcy 400 kilometrów. Kajakarz w piątek wrócił do kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wierzę, że przepłynąłem kajakiem Atlantyk"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 17:18
Aleksander Doba potrzebował 99 dni, by przepłynąć kajakiem Ocean Atlantycki. W rozmowie z IAR mówi o trudach wyprawy i planach na przyszłość.
rozwiń zwiń