Cukrzycowy skansen

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 14:15
Ministerstwo Zdrowia chce odebrać chorym na cukrzyce refundację pasków do samodzielnego mierzenia poziomu cukru. Diabetolodzy alarmują, że dramatycznie zwiększy to liczbę powikłań wśród pacjentów.
Audio

- Gdy wracam z międzynarodowych konferencji, gdzie słyszę o najnowocześniejszych lekach, a po powrocie muszę przepisywać pacjentom leki sprzed 10-15 lat, czuje się jak w skansenie - twierdzi prof. Leszek Czupryniak z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. A będzie jeszcze gorzej.

Ministerstwo Zdrowia chce wycofać z listy preparatów refundowanych paski do samodzielnego mierzenia poziomu cukru. - Wszystkie badania naukowe wskazują, że samokontrola pozwala na skuteczniejsze leczenie - oburza się prof. Czupryniak. Pacjenci, musząc płacić po kilkaset złotych miesięcznie za paski, zaczną oszczędzać, oceniając stan cukru "na oko". A to sie może tragicznie skończyć...

Zdaniem prof. Czupryniaka Ministerstwo Zdrowia nie rozumie problemów diabetyków. W  Polsce żyją ponad dwa miliony ludzi z cukrzycą, czyli około 5 proc. całego społeczeństwa. Jak podkreśla gość Jedynki, tylko około 60 proc. chorych zostało zdiagnozowanych. Duża część osób jest nieświadoma swojej choroby, gdyż przez lata cukrzyca może nie dawać wyraźnych objawów. W dodatku przy tak dużej liczbie chorych w Polsce jest tylko 600-700 diabetologów.

Rozmawiał Henryk Szrubarz.

(lu)

Czytaj także

Dzień Cukrzycy - "choroby zachodniej cywilizacji"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 08:04
27 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, obchodzony przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków za zgodą Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej - IDF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposoby leczenia cukrzycy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 11:31
Cukrzyca to pewien defekt organizmu polegający na niedoborze lub całkowitym braku insuliny. Braki insuliny należy uzupełniać z zewnątrz, aby materiał energetyczny w postaci cukru/glukozy z jedzenia mógł zostać wchłonięty przez komórki organizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroba może motywować do działania

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 09:00
Kasia Gajewska (Tupaczewska) od dzieciństwa zmaga się z cukrzycą. Choroba nie przeszkadza jej w cieszeniu się najmniejszą chwilą życia. Często także podwójnie motywuje do działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójcze lekarstwa? Sprawa trafiła do sądu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 21:10
Dyrekcja firmy farmaceutycznej Servier będzie przesłuchiwana przez sąd w Paryżu.
rozwiń zwiń