RYMOLIRYKTANDO - sprawdź, czy byś napisał (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2011 19:58
W sobotę pod patronatem Jedynki odbyło się niezwykłe wydarzenie - RYMOLIRYKTANDO, czyli przeprowadzone przez L.U.C.-a dyktando z licznymi utrudnieniami.
Audio

Postrzępione słowa i różne inne dźwięki, które trzeba było połączyć i poprawnie zapisać, stosując zarówno zasady ortografii, jak i interpunkcji. Dyktando odczytywał L.U.C., który szczerze przyznał, że dyktuje, jak chce.

Dyktando było transmitowane na antenie Jedynki, wiec każdy słuchacz mógł sprawdzić swoje umiejetności i zmierzyć się z zawiłościami języka polskiego. Ten, kto nie słuchał, ma możliwośc sprawdzenia, czy poprawnie napisałby tekst.

Zamieszczamy dźwiękowy zapis dyktanda, czytanego przez L.U.C.-a.

>>> Zobacz poprawnie napisany tekst Rymoliryktanda

W dyktandzie, które było pisane w warszawskiej Fabryce trzciny, wzięło udział ok. 300 osób. Do drugiego etapu przeszła tylko czterdziestka, która najlepiej poradziła sobie z tekstem L.U.C.-a. 

II ETAP to tekst przygotowany przez dr Katarzynę Kłosińską, sekretarz Rady Języka Polskiego.

>>> Zobacz poprawnie napisane dyktando dr Katarzyny Kłosińskiej

Nagrodę Główna zdobył Jan Chwalewski. drugie miejsce zajeła Aleksandra Postek, a trzecie Aleksandra Synowiec.

Siedem osób zostało wyróżnionych: Robert Biskupski, Katarzyna Cackowska,Krzysztof Dudzik, Anna Roszman, Magdalena Niedziałek, Monika Fiodoró i Zuzanna Mączyńska.

Poza dyktandem odbyły się również konferencje: "Jak warzą słowa w sztuce?", którą poprowadził Bartek Chaciński oraz "Ile ważą słowa", nad którą pieczę sprawowała dr Katarzyna Kłosińska.

W dyskusji rozmawiano o tym, jak autorzy tekstów wymyślają, kreują język, co jest charakterystyczne dla hip-hopu. To właśnie ten rodzaj muzyki uprawia L.U.C. Uczestnicy opowiadali również, na czym polega wyjątkowość tego typu tekstów.

Czytaj także

Profesor Bralczyk: ja też robię błędy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 12:52
Bycie językoznawcą to przyjemność obcowania z czymś szalenie ważnym - mówi prof. Jerzy Bralczyk.
rozwiń zwiń