Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik nominowany w plebiscycie "Soczewki Focusa 2011"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 07:00
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik został nominowany w kategorii Inicjatywa w plebiscycie "Soczewki Focusa 2011".

Plebiscyt ma na celu wyłonić najważniejsze wydarzenie naukowe tego roku.

Redakcja przyznała nominacje w czterech kategoriach: Przełom, Nadzieja, Inicjatywa, Książki. Głosować można w formie SMS-ów tylko do 16 stycznia 2012, a przy okazji można zagrać o nagrodę rzeczową. Aby zagłosować na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, należy wysłać SMS-a na numer 71001 o treści: FC.(kod wybranej nagrody).F.(uzasadnienie wyboru naszej kandydatury). Koszt SMS-a to 1 zł netto (1,23 brutto).

Wyniki zostaną opublikowane na łamach marcowego wydania miesięcznika. Więcej informacji o plebiscycie, kody nagród rzeczowych do wygrania oraz inne kandydatury w plebiscycie na stronie Focus.pl.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Odbywa się od 1997 roku corocznie w Warszawie, za każdym razem przyciągając tłumy zwiedzających. W 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10. wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy ok. 250 instytucji z Polski oraz z zagranicy (m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Litwy, Maroka, Portugalii, Republiki Federalnej Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, USA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch). Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z nauką oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy swojej codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne.

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom: prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji na temat Pikniku znajdziecie na stronie www.pikniknaukowy.pl.

Czytaj także

15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 01:00
Już za cztery tygodnie, w sobotę 28 maja, w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie odbędzie się wielki naukowy happening, który po raz 15. poprzez zabawę i fascynujące doświadczenia będzie popularyzował naukę w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik pod hasłem Wolność (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 09:04
Dr Konrad Bajer (Centrum Nauki Kopernik): Piknik Naukowy to największa tego typu impreza na świecie. Odwiedza go zwykle 100 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XV Piknik Naukowy Polskiego Radia - WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 11:36
W Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie można było spotkać wielu miłośników nauki. Na Pikniku Naukowego Polskiego radia i Centrum Nauki Kopernik ponad dwustu wystawców - od inżynierów, fizyków i astronomów począwszy, a na informatykach i archeologach kończąc - prezentowało łącznie około tysiąca pokazów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio 24 na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 16:13
Zobacz jak wygląda radiowa relacja na żywo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego słońce świeci?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 12:30
Między innymi o tym mogli się dowiedzieć uczestnicy XV Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń