Pomóż roślinom przetrwać zimę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 12:24
Barbara Sadowska (opiekunka ogrodów BUW): W całej mojej karierze nie pamiętam tak długiej i suchej jesieni. To może zaszkodzić roślinom.
Audio

– Właściwie cały czas czekamy z przykryciem roślin w ogrodzie, gdyż nie było jeszcze dostatecznie niskich temperatur – mówi Barbara Sadowska, opiekunka ogrodu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Martwi się, że nietypowa pogoda może zaszkodzić zwłaszcza iglakom i roślinom zimozielonym. – Drzewa i krzewy liściaste kończą okres wegetacyjny wraz ze zrzuceniem liści, więc teraz odpoczywają. A pozostałe wciąż wegetują, przez co będą miały krótszy okres uśpienia – tłumaczy. Prawdopodobnie jednak prawdziwa zima w końcu nadejdzie, dlatego należy mieć przygotowaną słomę lub włókninę, którą zabezpieczymy co wrażliwsze rośliny ogrodowe przed mrozem.

Specjalnego traktowania zimą wymagają także roślinki doniczkowe. – Grudzień i styczeń powinny być dla nich czasem odpoczynku. Powinniśmy podlewać je z rzadka i absolutnie nie nawozić – radzi ekspertka na antenie Jedynki. Kwiatom, podobnie zresztą jak ludziom, szkodzi zbyt suche powietrze, więc warto ustawić w pomieszczeniu nawilżacze i od czasu do czasu zraszać rośliny.

– Trudno powiedzieć, jak często podlewać doniczkową zieleń; to zależy od konkretnej rośliny – mówi gość "Czterech Pór Roku". Najprościej – jak mówi – robić to z miłością.

Rozmawiali Sława Bieńczycka i Zygmunt Hajzer.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kształty przestrzeni: Ogród

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2008 15:19
Ogród jest tworem natury ale przede wszystkim człowieka. To człowiek może sprawić, że ogród stanie się dziełem sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaprojektuj swój ogród - nawet na balkonie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 09:00
- Ogród to dzieło sztuki - przekonuje Izabela Myszka–Stąpór, projektantka ogrodów z Manufaktury Kunsztu. Dodaje jednak, że w pracy projektanta nie ma miejsca na artystyczne porywy twórcy, jest za to dialog z właścicielem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesny dach? Z ogrodem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 19:15
Gościem Kuby Marcinowicza w Czwartym Wymiarze jest prof. Marek Kosmala z katedry architektury krajobrazu SGGW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roślinką w komara

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 13:08
Zdradzamy, co posadzić w ogrodzie i na balkonie, żeby rośliny nie tylko cieszyły oczy, lecz także odstraszały owady lub były przydatne w kuchni.
rozwiń zwiń