Zamiast bombki z supermarketu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 18:45
Jak zrobić bombkę z orzecha, ozdoby ze słomy i aniołki z bibułki - uczą się dzieci na warsztatach etnograficznych.
Audio

Sztuka robienia ozdób choinkowych w domu powoli zanika. - Dlatego postanowiliśmy zapraszać dzieci na warsztaty, by mogły nauczyć się tradycyjnych form ozdabiania choinki - mówi Anna Wideł z działu edukacji Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Na zajęciach "z obrzędowości dorocznej" preferuje się tradycyjne materiały: słomki, łupinki orzechów, szyszki.

Okazuje się, że najmłodsi chętnie puszczają wodze fantazji, tworząc z tych materiałów fantastyczne zwierzątka i postacie z bajek. Rodzice i opiekunowie przyznają, że za czasów ich dzieciństwa tak właśnie zdobiono choinki, ale teraz brakuje im na to czasu.

Anna Nieć, nauczycielka ze nowosądeckiej Szkoły Podstawowej nr 2 uważa, że to fajnie, zwłaszcza w czasach wszechogarniającej komercji, gdy dzieci chcą (i potrafią) zrobić coś samodzielnie. - Z ozdobą wykonaną własnoręcznie są potem bardzo związani, szanują ją i przechowują na następne lata - tłumaczy.

(lu)

Czytaj także

Choinkowa sztuka

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2009 12:30
W Muzeum Lubuskim w Gorzowie można oglądać szklane cuda. Wystawa "Bombka cenniejsza niż złoto" prezentuje ponad 200 bombek powstałych w firmie „Komozja” w latach 1990-2009, wszystkie one pochodzą z kolekcji gorzowianina Bogusława Buchali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, czy Twoja choinka jest trendy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 07:00
Jak spowodować, żeby, gdy w święta przyjdą do nas goście mogli powiedzieć:wow!?
rozwiń zwiń