Tajemnica gwiazdy betlejemskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 11:55
W watykańskim obserwatorium astronomicznym naukowcy szukają odpowiedzi na pytanie, czym była gwiazda betlejemska i... czy istnieje inna cywilizacja we wszechświecie.
Audio

- Musimy zachować ostrożność, czytając Ewangelię, gdyż jest to przekaz o charakterze religijnym. Autor nie prowadził dziennika zdarzeń astronomicznych - mówi Jose Funes, dyrektorium watykańskiego obserwatorium. Tajemnica gwiazdy betlejemskiej, która wg Biblii wskazywała drogę do miejsca narodzin Chrystusa, od wieków fascynuje astronomów. Hipotez jest kilka: mógł być to Jowisz i Saturn w koniunkcji, prawdopodobnie także księżyc mógł zasłonić Jowisza, przez co doszło do nietypowego zaćmienia. Mówi się też o wybuchu gwiazdy, supernowej.

- Niczego nie wykluczamy - tłumaczy watykański astronom Guy Consolmagno. Jak mówi, Bóg stworzył cały wszechświat, więc gdzieś w nim można odnaleźć nawet inną cywilizację.

Jeśli jednak 24 grudnia 2011 roku ujrzymy na niebie jasny przemieszczający się punkt, nie warto dzwonić do Watykanu. Prawdopodobnie będzie to międzynarodowa stacja kosmiczna, która przeleci nad Polską dwukrotnie, o 16.54 i 18.29.

Rozmawiał Rafał Motriuk.

(lu)

Czytaj także

Samotna supergwiazda - miliony jaśniejsza od Słońca

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 22:00
Międzynarodowy zespół astronomów, z polskim udziałem, zbadał w sąsiedniej galaktyce gwiazdę 150 razy masywniejszą i trzy miliony razy jaśniejszą niż Słońce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak to drzewiej z Bożym Narodzeniem w Warszawie bywało…

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 20:00
W niektórych warszawskich domach był zwyczaj, że po Wigilii nie sprzątano ze stołu, zabierano się za to dopiero następnego dnia.Tę i inne dawne tradycje świąteczne warszawiaków omówiliśmy w audycji "Co Was kręci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łatwe i trudne świętowanie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2011 18:00
Bogusław Bernard to żonaty od 30 lat ojciec piątki dzieci. Siostra Joanna Glapa żyje w zakonie Sióstr Sacré-Coeur. Jest założycielką Fundacji Pasja Życia. To organizacja, która pomaga młodym ludziom uzależnionym od narkotyków. Obydwoje będą gośćmi poniedziałkowej audycji "Nocne Czaty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu pierwszej gwiazdki. Jak nie pomylić jej z planetą

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 21:15
W Wigilię wszyscy będziemy wypatrywać pierwszej gwiazdki, czekając na właściwy moment, żeby usiąść do stołu. Czego powinniśmy wypatrywać?
rozwiń zwiń