Lepszy świat dla psów rasowych

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 20:25
Jeśli nowe przepisy o zakazie handlu zwierzętami będą respektowane, z Polski w ciągu kilkunastu lat znikną tzw. wielorasowce.
Audio

Od nowego roku sprzedaż psów poza hodowlą będzie zabroniona. - To zasadniczy krok do lepszej ochrony zwierząt. Mam nadzieje, że ta ustawa będzie respektowana przez władze, zwłaszcza samorządowe - mówi Piotr Jaworski z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Tłumaczy, że gdy pies stanie się dobrem luksusowym, własciciele będą o niego lepiej dbali.

Własciciele zwierząt zastanawiają się jednak, co będzie, jeśli zdarzy się nieplanowany miot. Niektórzy obawiają się, że w obawie przed złamaniem prawa poprzez sprzedaż, szczeniaki będą np. topione. Obrońcy praw zwierząt proponują sterylizacje zamiast nierozważnego rozmnażania. - Myślę, że na pierwszym miejscu jest dobro zwierzęcia. Jeśli sąsiad sąsiadowi odsprzeda szczeniaczka, można odstapić od karania z całą surowością - ustępuje Jaworski.

Raczej nieplanowanym skutkiem ustawy, gdyby rzeczywiście jej przestrzegano, byłoby zniknięcie tzw. wielorasowców, czyli kundelków.

(lu)

Czytaj także

Zborowskie: kobieta od kilku lat głodziła psy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 16:17
Dziesięć zaniedbanych i głodnych psów odebrali policjanci 63-letniej kobiecie w miejscowości Zborowskie k. Lublińca (Śląskie). Jedno zwierzę zdechło z wycieńczenia podczas policyjnej akcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces ws. okrutnego zabicia psa będzie powtórzony

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 15:44
Józef W. oskarżony o brutalne zabicie psa i ranienie dwóch innych, będzie miał ponowny proces. Sąd Najwyższy uznał, że sądowi I instancji "umknął duch ustawy o ochronie zwierząt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasze zwierzaki są za grube

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 13:42
Prawie 50% Polaków ma problemy z nadwagą. Okazuje się, że problem ten dotyczy również naszych zwierząt. – Największy błąd? Za dużo jedzenia – mówi weterynarz Michał Ceregrzyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małpy, psy i koty mają swoje humory

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 15:00
Nie musimy przypisywać zwierzętom ludzkich cech. One naprawdę czują - zapewnia Katarzyna Wejchert z warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz handlu psami i kotami na targowiskach

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2011 16:05
Od nowego roku handel psami i kotami poza rejestrowanymi hodowlami będzie nielegalny. Zwierząt domowych nie będzie można sprzedawać na targowiskach i na giełdach.
rozwiń zwiń