Hotel dla roślin, eko-hostel i motylarnia

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 10:46
Dzięki unijnym dotacjom powstają nie tylko drogi czy oczyszczalnie ścieków, ale także innowacyjne, niecodzienne projekty... jak motylarnia dla gatunków zagrożonych.
Audio
Hotel dla roślin, eko-hostel i motylarnia
Foto: Glow Images/East News

Wyjątkową innowacyjnością wykazali się przedsiębiorcy w Psarach (dolnośląskie). Zbudowali ogromny ogród (o powierzchni ponad 2 200 m2) –  Zielone Centrów na które dostali 2 miliony złotych unijnego dofinansowania. Za te pieniądze stworzyli m.in….  hotel dla roślin.

Wczasy albo przeprowadzka

- Jeśli ktoś ma kłopot, nie ma co zrobić z roślinami może je do nas przywieść i zostawić w hotelu. W czasie pobytu rośliny są otoczone troskliwą opieką profesjonalnych ogrodników, którzy nie tylko dbają o dalszy rozwój roślin, ale w razie potrzeby także je leczą. – To swoiste spa dla roślin – deklaruje współtwórca projektu. Rośliny pozostawione w hotelu można obserwować przez internet i sprawdzić w jakiej są kondycji.

Zielone Centrum oczywiście oferuje także bardziej standardowe usługi jak projektowanie ogrodów czy wypożyczanie roślin.

Hostel przyjazny środowisku

Dzięki unijnej dotacji w wysokości 40 tysięcy złotych powstał we Wrocławiu ekologiczny hostel - Flower Power - Agnieszki Piwko i Ewa Pękalskiej. Eko- hostel nie tylko wykorzystuje tylko wodo – i energoszczędne urządzenia. Większość jego wyposażenia jest wykonana z przedmiotów wtórnie przetworzonych i jak deklaruje jedna z właścicielek hostelu, dokładają one wszelkich starań, aby wykorzystywane w hostelu były tylko materiały naturalne. 

Uratować piękno motyli

W Jagniątkowie, w Karkonoskim Parku Narodowym  dzięki unijnym funduszom specjalną opieką otaczane są motyle zagrożone wyginięciem.

– Najważniejszy jest niepylak apollo – deklaruje dyrektor parku Andrzej Raj. Podkreśla on także, że motyle będą nie tylko hodowane, ale będzie je można także obserwować w specjalnych pomieszczeniach. Dla miłośników natury będzie to wielką gratką, bo niepylak apollo to jeden z największych w Polsce motyli dziennych o rozpiętości skrzydeł 8 cm.

gs

Czytaj także

Ekologiczne mieszkanie kształci najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 19:49
Jak oszczędzać energię i wykorzystywać jej naturalne źródła gimnazjaliści uczą się w mieszkaniu, które przygotowano na terenie szkoły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoła kontra słoń

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 10:53
Dzięki stawianiu uli w granicach gospodarstw kenijscy farmerzy odpoczęli od ataków słoni, które szukają pokarmu. Według badaczy, skuteczność naturalnego ogrodzenia sprawdziła się aż w 97 proc. przypadków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptasia historia z happy endem

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 18:00
Uratowanie wodniczki kosztowało 5 milionów euro i wymagało skonstruowania specjalnego pojazdu. Ale było warto...
rozwiń zwiń