Wystarczyło jedno kliknięcie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 19:11
Lekarstwem na kłopoty z ustawą refundacyjną byłby sprawnie działający komputerowy system informacji o pacjencie.
Audio

Wystarczył nr PESEL, by sprawdzić, czy pacjent jest ubezpieczony i jaka przysługuje mu refundacja - taki system komputerowy działał już kiedyś w Polsce.

- Mieliśmy już system rejestracji pacjentów, doskonały w dziedzinie monitorowania leków. Każda przychodnia, lekarz, apteka i oczywiście NFZ mieli dostęp do tych danych - mówi były dyrektor opolskiego NFZ Kazimierz Łukawiecki. To, co dzisiaj próbuje się ustalić i wszyscy spierają się, kto powinien to robić, wykonywał komputer.

Niestety, system został zakwestionowany przez Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Andrzej Prygiel, prezes Opolskiej Izby Aptekarskiej, mówi, że system, choć może niedoskonały, sprawdzał się. - To nie do pomyślenia, że w XXI wieku lekarze 80 proc. recept wypisują ręcznie - denerwuje się Prygiel. I zwraca uwagę, że we wdrożenie poniechanego systemu (aż w trzech województwach) "utopiono" mnóstwo czasu i pieniędzy.

(lu)

Czytaj także

Lekarze liczą na zmianę ustawy refundacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 07:32
Potrzebne są zmiany w ustawie. Oczekiwaliśmy, że z taką deklaracją wystąpi minister Bartosz Arłukowicz - mówił w „Sygnałach Dnia” Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze: Próba określania odpłatności leku jest bardzo ryzykowna

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 15:30
Krzysztof Bukiel (OZZL): Nie jesteśmy w stanie wywiązać się z nałożonych na nas obowiązków. Mamy nadzieję, że zachowanie lekarzy skłoni rządzących do zastanowienia się, w których punktach nowa ustawa refundacyjna została źle napisana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz: pacjenci nie będą narzędziem protestu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 06:28
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz apeluje do lekarzy o zaprzestanie protestu przeciwko niektórym zapisom ustawy refundacyjnej. Mówi, że pacjent nie może być narzędziem sporu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia zjada żabę (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 07:00
Leszek Miller (SLD): Poseł Bartosz Arłukowicz wytykał błędy ustawy refundacyjnej i przestrzegał przed skutkami jej wprowadzenia. Natomiast minister Bartosz Arłukowicz zapomniał o słowach posła Bartosza Arłukowicza.
rozwiń zwiń