W filmach często trzeba kłamać

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 10:22
Nie każdy z reżyserów ma wyobraźnię i wiedzę historyczną. Kręcenie filmów historycznych to bardzo trudna praca, wymagająca zaskakujących umiejętności...
Audio
Aleksandra Śląska jako królowa Bona
Aleksandra Śląska jako królowa BonaFoto: źr. materiały promocyjne

– Dla dobra filmu bardzo często trzeba skłamać – przyznaje Andrzej Haliński, scenograf. Wspomina, jak kręcono "Królową Bonę". Wszystko było nagrywane w studiu, choć na ekranie wyglądało, jakby zdjęcia były robione na Wawelu.

Andrzej Haliński jest autorem scenografii do ponad 50 filmów fabularnych, telewizyjnych, seriali oraz spektakli Teatru Telewizji. Przygotował scenografię do wielu filmów historycznych, takich jak "Bitwa Warszawska 1920", "Czas honoru", "Stara baśń", "Ogniem i mieczem" czy "Królowa Bona".

– Jestem wychowankiem Hasa – mówi Andrzej Haliński w radiowej Jedynce. Wspomina, że reżyser nigdy nie kręcił w lecie. Mówił: "Na drzewach jest sałata". – I to prawda – przyznaje scenograf. Zwraca uwagę, że większość filmów jest kręcona jesienią albo wtedy, kiedy na drzewach nie ma liści.

Gość Jedynki zdradza, że zamiast siedzieć i szkicować projekty, chodzi i myśli. Dopiero po kilku dniach ma w głowie projekt, do którego przekonuje reżysera. Choć czasem bywa to trudne. – 80 procent reżyserów nie ma wyobraźni ani wiedzy historycznej – ocenia Andrzej Haliński.

Rozmawiała Danuta Dykowska.

(ag)

Czytaj także

Andrzej Haliński – filmowy malarz i architekt

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2010 12:33
Rozmowa z wybitnym polskim scenografem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To opowieść o ludzkiej godności - mówi Adam Sikora o swoim nowym filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 14:00
W filmie "Ewa" znany operator i reżyser zdecydował się opowiedzieć o żonach śląskich górników, które bieda często zmusza do najgorszego - prostytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ewa" - film, który niesie nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 19:00
Film opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, ale zachowali resztki godności i tożsamości - zapowiada w rozmowie z serwisem kultura.polskieradio.pl Adam Sikora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Serce i jego aktorskie polskie drogi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 12:30
Choć zagrał niejedną znakomitą rolę, dla wielu jest przede wszystkim Janem Serce z kultowego serialu. Romantyczną piosenkę z tego filmu nuciła niegdyś, za Sewerynem Krajewskim, cała Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holland: Jestem takim trochę kundlem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 08:48
Mam wrażliwość taką polską, ale trochę żydowską, a trochę światową, bo otarłam się o różne kultury - mówi o sobie słynna reżyser.
rozwiń zwiń