Ferie zimowe 2012 - raport z Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 10:50
Dzieci w Łodzi jeszcze czekają na ferie i śnieg. W Bieszczadach, Karkonoszach i Tatrach panują świetne warunki narciarskie. Poszusować na deskach można także nad morzem i na Mazurach!
Audio
Bałwan zima
Bałwan zimaFoto: (fot. sxc.hu)

16 stycznia rozpoczęły się ferie w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim. 23 stycznia dołączyły województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W kolejce czeka młodzież z województw: lubelskiego, łódzkiego,  z Podkarpacia, Pomorza i  Śląska, natomiast od połowy lutego zimowy wypoczynek będą miały dzieci i młodzież z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Oto garść pomysłów i propozycji na ciekawe spędzenie zimowych wakacji w Polsce, które zaprezentowane zostały przez radiowe "Sygnały dnia".

W Warszawie specjalnie dla maturzystów przygotowany został cykl wykładów i warsztatów historycznych w Instytucie Pamięci Narodowej w ramach projektu Przystanek Historia. W Olsztynie, stolicy Warmii i Mazur, na chętnych czekają bezpłatne lodowiska i basen, turnieje tenisa stołowego. Dla amatorów dalekiego Wschodu Zimowa Akademia Karate już od 9 lat bezpłatnie bawi i uczy japońskiej sztuki walki, a także kaligrafii i sztuk kulinarnych. Natomiast amatorzy białego szaleństwa mogą na Mazurach poszusować  także na nartach zjazdowych. 

W Łodzi ferie rozpoczną się 30 stycznia i potrwają do 12 lutego. Na razie dzieci mogą jedynie pomarzyć o ulepieniu bałwana. Za to będą miały do wyboru liczne atrakcje pod dachem: od nauki tańca, warsztatów teatralnych i plastycznych, po zajęcia na basenie w łódzkim Aquaparku.

W Karkonoszach śniegu nie brakuje: w Karpaczu warunki do szusowania doskonałe, w Szklarskiej Porębie i na Polanie Jakuszyckiej leży około metra białego puchu.

W Bieszczadach warunki narciarskie także bardzo dobre. Działają niemal wszystkie wyciagi od stoku narciarskiego w Przemyślu do Arłamowa. Na turystów czeka też duża liczba kwater i miejsc noclegowych.

W Lublinie do dyspozycji uczniów oddano stok na globusie, lodowiska, a także halę w miejskim ośrodku sportu i rekreacji. Na chętnych czekają również warsztaty plastyczne, muzyczne i teatralne. A Teatr Lalki i Aktora zaprasza na spektakle "Król Maciuś Pierwszy" i "Kalosze szczęścia". 

Na warszawskim Ursynowie czeka na młodziez szkolną bezpłatne lodowisko, natomiast w Gdyńskim ośrodku Sportu i Rekreacji jest kilkanaście sposobów spędzenia za darmo wolnego czasu: gra w piłkę nożną, koszykówkę, unihokeja czy tenisa stołowego. Wśród  płatnych ofert są ferie z robotami czy terenowe ferie z podstawą wspinaczki i nauka tropienia.

Pod Tatrami ferie zaczęły się od rekordowych opadów śniegu. Na Kasprowym Wierchu leżą 2 metry puchu. W Zakopanem, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej działają wszystkie wyciągi i organizowane są kuligi.

W Katowicach na chętnych czekają warsztaty teatralne i muzyczne, zajęcia z gimnastyki artystycznej albo brazylijska capoeira. Dąbrowa Górnicza stawia na sport, w Częstochowie przygotowano warsztaty szycia i robotyki, natomiast w Bielsku-Białej  na dzieci i młodzież czekają zajęcia na ściance wspinaczkowej i zawody narciarskie o Puchar Reksia. W okolicznych górach czyli w Beskidzie Śląskim i Żywieckim  bardzo dobre warunki narciarskie.  Natomiast w województwie zachodniopomorskim organizowane są liczne półkolonie, Szczeciński Pałac Młodzieży przygotował "feriadę", a teatr Pleciuga zaprasza na spektakle dla najmłodszych.

(kas)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przerwa w nauce w kolejnych województwach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 10:44
Ferie zimowe zaczynają w sobotę uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima w górach: dobre warunki dla narciarzy

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 11:33
Po dwudniowej przerwie rusza wyciąg w ośrodku wypoczynkowym w Arłamowie - i to mimo, że nie był dośnieżany. W nocy spadło tam sporo białego puchu a temperatura rano wynosiła -3 stopnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimowy wolny czas - ferie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 12:21
Już za chwilę dla części dzieci i młodzieży szkolnej rozpocznie się czas zimowej laby. Sprawdź kiedy Twoje dziecko ma wolne!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadciąga prawdziwa zima

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 17:00
Meteorolodzy zapowiadają, że w ciągu doby na terenie całej Polski powinien pojawić się śnieg. A jeśli śnieg rzeczywiście się pojawi, to pomówienie, że "gdy Warszawa ma ferie - zawsze pada śnieg" można uznać za pogodową regułę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na stoku kaski włóż

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 08:14
Ratownicy chcą wypromować modę na jazdę w kaskach. I to nie tylko dla młodzieży poniżej 16 roku życia, co nakazuje prawo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferie z atrakcjami w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 11:24
Ferie kojarzą się z białym szaleństem, śniegiem, mrozem i szusowaniem po stokach na nartach lub snowboardach. Ale dzieci też zostają w mieście - wierzcie lub nie, zima w mieście nie musi być nudna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima w mieście, nad morzem i... zestawy narciarskie w "Hyde Parku"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2012 11:00
Tym razem "Hyde Park" pod hasłem "zima w mieście". Rozmawialiśmy o tym, jak spędzić aktywnie zimowe wakacje czy weekendy, nie ruszając się z miasta. A poza tym rozdaliśmy nagrody - narty wraz z wiązaniami i kijami narciarskimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima zaatakowała: samochody stają w poprzek

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 20:17
W miejscowości Bukowa tir zablokował drogę krajową nr 73. Kierowca nie poradził sobie na śliskiej nawierzchni i stracił panowanie na autem, które stanęło w poprzek drogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie szusuj bez kasku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 18:11
Trwają zimowe ferie, a na zboczach Czarnej Góry, koło Stronia Śląskiego, tłoczno i niebezpiecznie.
rozwiń zwiń