Najzimniejsze miejsca na świecie - oprócz Polski...

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 13:15
Kurtki z renifera, czapki z sobola i rękawice z psiej skóry. A na twarz: tłuszcz z kaczki - to kilka z metod, by przetrwać, gdy przychodzi prawdziwy mróz.
Audio

550 km w poprzek Grenlandii przeszedł polarnik Norbert Pokorski. Teraz o swoim wyczynie mówi: "Nic nadzwyczajnego". Przyznaje jednak, że gdyby wcześniej wiedział, co go czeka, decyzję by przemyślał. – Musieliśmy pokonywać szczeliny mające po kilkaset metrów głębokości i kilkanaście kilometrów szerokości – opowiada.

Temperatura nominalna wynosiła -30, -40, ale odczuwalna: -60, -70. – Gdy wyszedłem robić zdjęcia i na chwilę zdjąłem rękawiczkę, miałem odmrożone palce – wspomina. Jadł mięso foki, golce, halibuta łapanego w fiordzie pod domem. – W mrozy nic nie smakuje tak dobrze jak kawałek surowej skóry z tłuszczem – twierdzi polarnik. Uwielbia Arktykę, uważa, że to najpiękniejsze miejsce na świecie. A zwłaszcza ludzi, ostatnich Eskimosów na ziemi, którzy żyją tak jak ich przodkowie. – Mają telefony komórkowe, telewizję satelitarną, ale z szacunku dla niedźwiedzi polują na nie lancą – dodaje.

Aktor Mateusz Damięcki w 2009 roku przez 63 dni jechał po bezdrożach Syberii. Gdy wyjeżdżał w sierpniu z Warszawy, były upały, gdy dojechali na Kołymę: -15. – W tym rejonie jest 8-9 miesięcy grzewczych, a w zimie ludzie zastygają, by nie tracić energii – opowiada. Przejechał przez dwa bieguny zimna, między Jakuckiem a Magadanem. To najzimniejsze zamieszkane przez ludzi miejsca, gdzie temperatura sięga -72 stopni. Legendy o tym, że wypluwana ślina zamarza, nie są – jego zdaniem – przesadzone. Wspomina niesamowite krajobrazy: rzeki, step, miasta i miasteczka. – W takich miejscach, na końcu świata, czas i przestrzeń zamierają – opowiada.

– Mróz jest najwierniejszym towarzyszem ludzi przemierzających Syberię. Wczoraj było tam -53 stopnie – mówi Marcin Gienieczko z Polskiego Klubu Przygody. Jego kolega Romuald Koperski przekonuje, że gdy na Syberii temperatura wzrośnie z -50 do -20 ludzie przestają palić w piecach. W najzimniejszym miejscu, gdzie był, mrozy sięgały 63 stopni. – Do pewnego momentu można nosić rzeczy wytworzone przez człowieka, ale od pewnego pułapu zimna sprawdzają się tylko futra. Najcieplejsze są kurtki z renifera i czapki z sobola, rękawice z psiej skóry. – Zima na Jukonie, gdzie jest tylko 35-37 stopni mrozu, kuca przy syberyjskiej – uważa Gienieczko. Wspomina, że podczas wyprawy spotkał ludzi, którzy z punktu widzenia medycyny i fizjologii żyć nie powinni – gdyż spędzali całe życie w temperaturach w granicach -50. Ale nawet nie wiedzieli, że żyją w zimnie.

Tymczasem na Spitzbergenie jest w tej chwili… 3-4 stopnie. Lato, plucha, lawiny błotne. – Na Spitzbergenie grzyby rosną większe od drzew – opowiada o swojej wyprawie Mateusz Moskalik. Na lądzie żyją tylko renifery, lisy i niedźwiedzie polarne. Jest też kilkanaście gatunków ptaków – opowiada. Z pozoru wszystko wydaje się szare, ale gdy spojrzymy dokładniej, okazuje się, że lód ma tysiące odcieni. W zimie, gdy zapadnie wieczna noc, krajobraz znów stanie się jednostajny.

Piękną pogodę chwali też Jarosław Roszczyk, kierownik techniczny wyprawy na Stację Polarną im. Arctowskiego. – Przepiękna pogoda, słońce świeci. Lato prawie jak w Polsce, tylko lód dookoła – relacjonuje. Na Antarktydzie to szczyt sezonu turystycznego, co rusz pod stacje podpływają statki wycieczkowe. Wyprawa siedmiu naukowców: geologów i glacjologów zostanie na wyspie św. Jerzego do początku zimy, czyli do marca.

Rozmawiała Magdalena Kielczyk.

(lu)

Czytaj także

Sto lat w krainie wiecznego zimna

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 14:24
Bez pomocy z zewnątrz, bez zdobyczy techniki, pierwsi polarnicy zdobyli najniebezpieczniejszy kontynent świata. Zachowały się ich dzienniki i fotografie opisujące życie na Antarktydzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowo ciepłe święta na biegunie południowym

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 12:01
Wyjątkowo ciepła zima zawitała nie tylko do Polski. W tym roku zanotowano rekordowo ciepłe Boże Narodzenie na biegunie południowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życia na Marsie szukają... na Antarktydzie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 13:47
Warunki na lodowym kontynencie przypominają te marsjańskie. Dlatego naukowcy udali się tam, by sprawdzić, czy na Czerwonej Planecie jest życie. Kieruje nimi... robot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza kobieta pokonała pieszo Antarktydę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 15:25
Brytyjska podróżniczka stała się pierwszą w historii kobietą, która pokonała pieszo całą Antarktydę. Podróż zajęła jej 59 dni.
rozwiń zwiń