Ćwiąkalski o Amber Gold: zawiodło państwo

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 14:01
- Każdy był zadowolony z tego co zrobił, ale jakby popatrzeć na to kompleksowo, to okazuje się, że każdy zrobił za mało - mówił w Jedynce Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości.
Audio
Oddział Amber Gold w Gdańsku
Oddział Amber Gold w GdańskuFoto: Artur Andrzej/Wikimedia Commons

Agenci ABW weszli do mieszkania Marcina i Katarzyny Plichtów oraz innych posiadanych przez nich lokali. Chcą zabezpieczyć dokumenty związane z działalnością firmy Amber Gold. Od 7 rano agenci szukają dokumentacji finansowej związanej m.in. z zakupem i sprzedażą złota chodzi o faktury, rachunki, certyfikaty oraz inne dokumenty dotyczące płatności. Zbigniew Ćwiąkalski w magazynie "Z kraju i ze świata” podkreślił, że działania państwa w sprawie Amber Gold są spóźnione.

- Państwo nie zadziałało w odpowiednim momencie w sposób właściwy i to nie dlatego, że nie było wystarczających przepisów, które nakazywałyby tu odpowiednie działania, tylko wydaje mi się, że pokazano pewną nieudolność, brak koordynacji poszczególnych instytucji. Każdy był zadowolony z tego co zrobił, ale jakby popatrzeć na to nieco kompleksowo to okazuje się, że każdy zrobił za mało mimo, że w ramach prawa mógł zrobić więcej - podkreślił były minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ćwiąkalski mimo zastrzeżeń do urzędników uważa, że pomysł stworzenia komisji śledczej w sprawie firmy Marcina Plichty, który jest wysuwany przez różne siły polityczne, jest chybiony. - Komisje śledcze są raczej polem do popisu polityków, a nie do konkretnych ustaleń. Prokuratury nikt nie wyręczy, więc raczej pozostawmy tę sprawę w rękach prokuratorów - zaznaczył.

Amber Gold to firma działająca od 2009 roku i inwestująca w złoto. Klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji. W tym tygodniu władze spółki ogłosiły, decyzję o jej likwidacji. Wcześniej klienci firmy mieli problemy z odzyskaniem pieniędzy z założonych w niej lokat. Prezes Amber Gold, Marcin Plichta tłumaczył, że jest to efekt wypowiedzenia spółce przez banki umów na prowadzenie bankowych rachunków w związku z ostrzeżeniem Komisji Nadzoru Finansowego, która umieściła Amber Gold na swojej czarnej liście. Zapewnił jednocześnie, że wszyscy klienci pieniądze odzyskają.

aj

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Czytaj także

Pieniądze klientów Amber Gold są w gdańskim zoo

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 09:10
Marcin Plichta chyba bardzo lubi zwierzęta. Przeznaczył bowiem 1,6 mln zł z Amber Gold w formie darowizny na potrzeby zoo w Gdańsku – pisze "Gazeta Wyborcza”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Amber Gold. ABW w mieszkaniu Plichtów

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 09:26
Agenci ABW weszli do mieszkania Marcina i Katarzyny Plichtów oraz innych posiadanych przez nich lokali. Chcą zabezpieczyć dokumenty związane z działalnością firmy Amber Gold.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komitet Stabilności Finansowej nie rozwiąże problemu Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 12:09
Problemy z parabankami nie wymagają specjalnych ustaw - przekonuje wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz.
rozwiń zwiń