Dunin: nie zrównujemy małżeństwa i związku partnerskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 13:50
- Bardzo ważną dla nas rzeczą jest, aby związek małżeński wynieść na piedestał - mówi poseł PO, autor projektu ustawy o związkach partnerskich Artur Dunin.
Audio
Artur dunin
Artur duninFoto: screen z kanału PO na youtube.com

Władze klubu PO zdecydowały, że projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa posła Artura Dunina zostanie w środę złożony w Sejmie. - Mam nadzieję, że pracę nad projektem zaczniemy jak najszybciej - powiedział gość audycji "Z kraju i ze świata" radiowej Jedynki poseł PO Artur Dunin.
Zapytany, czy uważa, że ustawę o związkach partnerskich uda się uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu, odpowiedział, że "jest dobrej myśli". Jego zdaniem, jeśli politycy dobrze wczytają się w projekt i postarają się go zrozumieć, nie będą przeciwko tej ustawie.
Dunin podkreślił, że są różnice jeśli chodzi o jego projekt i projekty Ruchu Palikota czy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Nie ma wspólnego rozliczania, nie ma przejmowania z automatu nazwisk czy obywatelstwa, trzeba wystąpić o uznanie dziecka - wyliczył.
Dunin dodał, że projekt jest dosyć konserwatywny. - Bardzo ważną dla nas jako PO rzeczą jest, aby związek małżeński wynieść na piedestał. Nie ma możliwości zrównania związku małżeńskiego ze związkiem partnerskim - zaznaczył.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy
Projekt Dunina dotyczy zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych. Reguluje m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. Nie ma w nim natomiast zapisu, który umożliwiałby wspólne rozliczanie się partnerów z fiskusem.
Umowę związku partnerskiego można by zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Jej stroną nie mogłyby być osoby niepełnoletnie, ubezwłasnowolnione, pozostające w związku małżeńskim lub związku partnerskim.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska
(Jedynka, IAR, PAP, kk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PO chce, by komisja etyki ukarała Biedronia

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 14:14
Chodzi o to, że poseł Ruchu Palikota oskarżył Artura Dunina z Platformy o kradzież projektu ustawy o związkach partnerskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"PO ma jeden projekt dotyczący związków partnerskich"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 14:51
Andrzej Halicki przypomniał, że władze klubu PO zaakceptowały projekt Artura Dunina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Platforma wraca do tematu związków partnerskich

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 20:15
Władze klubu zdecydowały, że projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa posła Artura Dunina zostanie w środę złożony w Sejmie.
rozwiń zwiń