Dunin: nie zrównujemy małżeństwa i związku partnerskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 13:50
- Bardzo ważną dla nas rzeczą jest, aby związek małżeński wynieść na piedestał - mówi poseł PO, autor projektu ustawy o związkach partnerskich Artur Dunin.
Audio
Artur dunin
Artur duninFoto: screen z kanału PO na youtube.com

Władze klubu PO zdecydowały, że projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa posła Artura Dunina zostanie w środę złożony w Sejmie. - Mam nadzieję, że pracę nad projektem zaczniemy jak najszybciej - powiedział gość audycji "Z kraju i ze świata" radiowej Jedynki poseł PO Artur Dunin.
Zapytany, czy uważa, że ustawę o związkach partnerskich uda się uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu, odpowiedział, że "jest dobrej myśli". Jego zdaniem, jeśli politycy dobrze wczytają się w projekt i postarają się go zrozumieć, nie będą przeciwko tej ustawie.
Dunin podkreślił, że są różnice jeśli chodzi o jego projekt i projekty Ruchu Palikota czy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Nie ma wspólnego rozliczania, nie ma przejmowania z automatu nazwisk czy obywatelstwa, trzeba wystąpić o uznanie dziecka - wyliczył.
Dunin dodał, że projekt jest dosyć konserwatywny. - Bardzo ważną dla nas jako PO rzeczą jest, aby związek małżeński wynieść na piedestał. Nie ma możliwości zrównania związku małżeńskiego ze związkiem partnerskim - zaznaczył.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy
Projekt Dunina dotyczy zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych. Reguluje m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. Nie ma w nim natomiast zapisu, który umożliwiałby wspólne rozliczanie się partnerów z fiskusem.
Umowę związku partnerskiego można by zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Jej stroną nie mogłyby być osoby niepełnoletnie, ubezwłasnowolnione, pozostające w związku małżeńskim lub związku partnerskim.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska
(Jedynka, IAR, PAP, kk)

Czytaj także

PO chce, by komisja etyki ukarała Biedronia

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 14:14
Chodzi o to, że poseł Ruchu Palikota oskarżył Artura Dunina z Platformy o kradzież projektu ustawy o związkach partnerskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"PO ma jeden projekt dotyczący związków partnerskich"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 14:51
Andrzej Halicki przypomniał, że władze klubu PO zaakceptowały projekt Artura Dunina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Platforma wraca do tematu związków partnerskich

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 20:15
Władze klubu zdecydowały, że projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa posła Artura Dunina zostanie w środę złożony w Sejmie.
rozwiń zwiń