Wspomnienie o prymasie: on zmieniał Kościół!

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 13:30
- Kardynał Józef Glemp przeprowadził Kościół w nowe tysiąclecie - mówił w Jedynce ksiądz Witold Kawecki, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.
Audio
Prymas Polski kardynał Józef Glemp na zdjęciu archiwalnym z 15.05.2006 r.
Prymas Polski kardynał Józef Glemp na zdjęciu archiwalnym z 15.05.2006 r.Foto: PAP/Jacek Turczyk

W środę po długiej chorobie zmarł Prymas Senior kardynał Józef Glemp. Kardynał Glemp w latach 1981-2006 był prymasem Polski. Był inicjatorem budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W 2009 roku został odznaczony przez prezydenta Orderu Orła Białego.

Ksiądz Witold Kawecki mówił w Jedynce, że kardynała cechowała prostota i autentyzm. - Miał pełną pokory postawę, potrafił przyznać się do błędu, skorygować swój błąd publicznie. Miał cierpliwość dla ludzi. Nie atakował, nie pokazywał swoich emocji, kiedy był niesłusznie zranionym. To jest duża umiejętność, którą widziałem u kardynała Glempa i podziwiałem - podkreślił wykładowca Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Hierarcha zaznaczył, że prymas zmienił Kościół, ale także Kościół zmienił kardynała Glempa. -  W całokształcie ksiądz kardynał się obronił w tym okresie przemian, trudnych decyzji, trudnych momentów dla Kościoła. Kardynał Glemp przeprowadził Kościół w nowe tysiąclecie - mówił w Jedynce ksiądz Kawecki.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

Czytaj także

Graś o kard. Glempie: na stałe wpisał się w politykę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 09:14
Tak jak prymas Stefan Wyszyński musiał zmagać się w Polsce ze zniewoleniem, tak prymas Józef Glemp zmagał się z wolnością i jej wyzwaniami - tak o zmarłym kard. Glempie mówił rzecznik rządu Paweł Graś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb kardynała Glempa w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 12:12
Kardynał Józef Glemp zostanie pochowany w archikatedrze świętego Jana w Warszawie. Poinformował o tym metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze życiorysy są podobne". Wałęsa o kard. Glempie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 10:38
- Był uczestnikiem wielu wielkich zdarzeń. Jego mądre decyzje upoważniają nas do mówienia, że Józef Glemp był wielkim prymasem, jak na te czasy - wspomina kardynała Józefa Glempa, były prezydent Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń