X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marzec 1968. Dworzec Gdański – miejsce pożegnania z Polską

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 13:00
Ważnym miejscem wydarzeń, które miały miejsce 45 lat temu jest Dworzec Gdański w Warszawie. To właśnie tam osoby pochodzenia żydowskiego żegnały się z Polską.
Audio
  • Marzec 1968. Dworzec Gdański - relacja Pawła Buszko
Warszawa. Marzec 1968
Warszawa. Marzec 1968Foto: PAP/CAF

Żydzi z paszportami w jedną stronę wyjeżdżali na Zachód. Od lat 8 marca na Dworcu Gdańskim zbierają się Ci, którzy pamiętają tamte dramatyczne wydarzenia. Dla wielu z nich marzec 1968 roku to wciąż niezabliźniona rana.

- Wspominam to boleśnie, bo wyjechał wtedy mój mąż i syn – mówi Hanna Mistowska-Raider. - Też miałam paszport w jedną stronę, ale nie mogłam zostawić córki, która pierwszy raz rodziła - dodaje. Syn pani Hanny od tamtej pory nie był w Polsce. – Miał 16 lat jak wyjechał. W tym roku przyjedzie jako 61-letni dziadek – mówi Hanna Mistowska-Raider.

Pan Roman Antonowicz mimo żydowskiego pochodzenia został. Na Dworzec Gdański odprowadzał swoich przyjaciół. – Trzech moich kolegów wyjechało. Mieliśmy wtedy po 18 lat. Przykro było, że wyjeżdżają. Wiadomo było, że wyjeżdżają na zawsze – wspomina marzec 1968 roku. Dodaje, że ówczesne władze nakręcały antyżydowską atmosferę. – Ktoś organizował w zakładach pracy pikiety, marsze, okrzyki: Żydzi do Syjamu – dodaje.

Zebrani na Dworcu podkreślali, że niezwykle przykre jest to, że Marzec wydarzył się nieco ponad 20 lat po Holokauście.

W wyniku antysemickiej kampanii rozpętanej przez władzę wyemigrowało kilkanaście tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego. Wygnańcami byli często ludzie zasłużeni dla polskiej nauki i kultury. Na tablicy upamiętniającej wydarzenia Marca 1968 na Dworcu Gdańskim widnieje napis autorstwa jednego z wygnanych Henryka Grynberga: "Tu więcej zostawili po sobie niż mieli”.

Wydarzenia marcowe 45 lat temu zapoczątkował wiec studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stereotup "żydokomuny"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2009 21:00
W tej wersji historii Polski, którą propagują środowiska nacjonalistyczne, podkreśla się rolę Żydów w zainstalowaniu w naszym kraju komunizmu. Podtrzymuje się w ten sposób żywotność stworzonego jeszcze przed wojną stereotypu "żydokomuny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurier z Warszawy przewodnikiem młodzieży po okupowanej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 11:38
"Jan Karski i jego czasy" – tak nazywa się pakiet edukacyjny wydany przez Muzeum Historii Polski. Znajdują się w nim dokumenty, zdjęcia i fragmenty książki legendarnego emisariusza.
rozwiń zwiń