Marzec 1968. Dworzec Gdański – miejsce pożegnania z Polską

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 13:00
Ważnym miejscem wydarzeń, które miały miejsce 45 lat temu jest Dworzec Gdański w Warszawie. To właśnie tam osoby pochodzenia żydowskiego żegnały się z Polską.
Audio
  • Marzec 1968. Dworzec Gdański - relacja Pawła Buszko
Warszawa. Marzec 1968
Warszawa. Marzec 1968Foto: PAP/CAF

Żydzi z paszportami w jedną stronę wyjeżdżali na Zachód. Od lat 8 marca na Dworcu Gdańskim zbierają się Ci, którzy pamiętają tamte dramatyczne wydarzenia. Dla wielu z nich marzec 1968 roku to wciąż niezabliźniona rana.

- Wspominam to boleśnie, bo wyjechał wtedy mój mąż i syn – mówi Hanna Mistowska-Raider. - Też miałam paszport w jedną stronę, ale nie mogłam zostawić córki, która pierwszy raz rodziła - dodaje. Syn pani Hanny od tamtej pory nie był w Polsce. – Miał 16 lat jak wyjechał. W tym roku przyjedzie jako 61-letni dziadek – mówi Hanna Mistowska-Raider.

Pan Roman Antonowicz mimo żydowskiego pochodzenia został. Na Dworzec Gdański odprowadzał swoich przyjaciół. – Trzech moich kolegów wyjechało. Mieliśmy wtedy po 18 lat. Przykro było, że wyjeżdżają. Wiadomo było, że wyjeżdżają na zawsze – wspomina marzec 1968 roku. Dodaje, że ówczesne władze nakręcały antyżydowską atmosferę. – Ktoś organizował w zakładach pracy pikiety, marsze, okrzyki: Żydzi do Syjamu – dodaje.

Zebrani na Dworcu podkreślali, że niezwykle przykre jest to, że Marzec wydarzył się nieco ponad 20 lat po Holokauście.

W wyniku antysemickiej kampanii rozpętanej przez władzę wyemigrowało kilkanaście tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego. Wygnańcami byli często ludzie zasłużeni dla polskiej nauki i kultury. Na tablicy upamiętniającej wydarzenia Marca 1968 na Dworcu Gdańskim widnieje napis autorstwa jednego z wygnanych Henryka Grynberga: "Tu więcej zostawili po sobie niż mieli”.

Wydarzenia marcowe 45 lat temu zapoczątkował wiec studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Stereotup "żydokomuny"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2009 21:00
W tej wersji historii Polski, którą propagują środowiska nacjonalistyczne, podkreśla się rolę Żydów w zainstalowaniu w naszym kraju komunizmu. Podtrzymuje się w ten sposób żywotność stworzonego jeszcze przed wojną stereotypu "żydokomuny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurier z Warszawy przewodnikiem młodzieży po okupowanej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 11:38
"Jan Karski i jego czasy" – tak nazywa się pakiet edukacyjny wydany przez Muzeum Historii Polski. Znajdują się w nim dokumenty, zdjęcia i fragmenty książki legendarnego emisariusza.
rozwiń zwiń