Kluzik: nie da się przyspieszyć dla "matek I kwartału"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 12:46
Ustawy o urlopie rodzicielskim nie można pisać na kolanie.To trwa. Gdyby ustawa mogła powstać szybciej, pieniądze na urlopy by się znalazły – uważa Joanna Kluzik-Rostkowska (PO).
Audio
  • Joanna Kluzik-Rostkowska (PO) w sprawie matek I kwartału (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Kluzik Rostkowska w Sejmie
Posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Kluzik Rostkowska w SejmieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Ustawa wydłużająca urlopy rodzicielskie wejdzie w życie 1 września. Kobiety, które urodziły dziecko 18 marca będą mogły skorzystać z możliwości płatnego urlopu rodzicielskiego. Kobiety, które zostały matkami do 17 marca włącznie, tzw. ”matki I kwartału”, protestują, są rozżalone – pytają dlaczego nie można przyznać prawa do wydłużonego urlopu kobietom, które urodziły dzieci w pierwszym kwartale tego roku.

Kobiety argumentują, że inne ustawy dotyczą całych roczników dzieci, bez podziału. Joanna Kluzik-Rostkowska mówi, że rząd stał przed wyborem: można było wprowadzić nowe urlopy od 2014 roku, albo na trzy kwartały 2013 roku. Zaznaczyła, że kobiety decydowały się na dziecko, nie wiedząc o tym, że będą mogły skorzystać z rocznego urlopu.

Kluzik-Rostkowska mówi, że projekt ustawy o urlopie trafi obecnie do Komitetu Stałego Rady Ministrów, potem na Radę Ministrów i do parlamentu. Komisja sejmowa ma się nim zająć w kwietniu.

"Matki I kwartału" chciałyby, żeby ustawa weszła w życie wcześniej, na przykład w czerwcu. Jak mówią, wtedy objęty nią byłby cały rocznik. Dlaczego nie można przyspieszyć prac? Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że ustawa musi uwzględniać wiele różnych wariantów, to zajmuje czas i sama byłaby szczęśliwa, żeby projekt mógł być zakończony wcześniej.

Posłanka podkreśliła, że "ustawy pisane na kolanie" trzeba było potem poprawiać. Zaznaczyła, że nie chodzi o pieniądze. - Gdyby chodziło o fundusze, nie cofalibyśmy się z rządową propozycją wstecz. Ustawa weszłaby w życie od III kwartału, od 1 stycznia 2014 roku – powiedziała.  

Za 24 tygodnie mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie. Obejmą one nie tylko rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, ale także osoby, które będą wtedy na urlopach. Oznacza to, że do dłuższych urlopów będą mieli prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy wydłużający urlopy macierzyńskie do roku ma zacząć obowiązywać 1 września. Zgodnie z zapowiedziami rządu projekt ma trafić do Sejmu wiosną.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

agkm

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Matki I kwartału": czujemy się dyskryminowane!

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 07:57
- Walczymy o jak najszybsze wydłużenie urlopu rodzicielskiego - mówiła w Jedynce Anna Majzner, przedstawicielka ruchu "Matki I kwartału".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dłuższy urlop? "Matki pierwszego kwartału" nie składają broni

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 08:39
Pierwszy kwartał tego roku się już kończy i kobiety, które urodzą w poniedziałek lub później będą mieć rok płatnego urlopu rodzicielskiego - przypomina "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urlop macierzyński po nowemu. Zmiany w prawie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 06:25
Rodzice dzieci urodzonych po 17 marca nabywają nowe przywileje. Płatny urlop rodzicielski wydłużony zostaje do 12 miesięcy.
rozwiń zwiń