"Straż miejska stała się drogówką, która łapie kierowców"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 13:13
- Straż miejska stała się takim ministrem Rostowskim samorządu, celem jej funkcjonowania jest zarabianie pieniędzy - uważa poseł Michał Kabaciński z Ruchu Palikota.
Audio
  • Poseł Ruchu Palikota Michał Kabaciński o straży miejskiej (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Straż miejska stała się drogówką, która łapie kierowców
Foto: Alina Zienowicz Ala z/Wikimedia Commons/CC

Jak tłumaczy w audycji "Z kraju i ze świata" w radiowej Jedynce poseł Michał Kabaciński z Ruchu Palikota, pierwotnym zadaniem straży miejskiej było pilnowanie porządku publicznego, szczególnie w miejscach, gdzie rzadziej pojawiały się patrole policji. Strażnicy mieli dbać o poczucie bezpieczeństwa obywateli.
- Tak na początku było. Po jakimś czasie lokalne władze samorządowe widząc, że jest możliwość zarobienia pieniędzy na wykroczeniach drogowych, doposażały straż miejską w kolejne instrumenty - twierdzi poseł. Kabaciński dodaje, że statystki nie są dobre dla zwolenników straży miejskiej. W Lublinie  - jak mówi - na 19 tys. interwencji mandatowych, 17 tys.dotyczy wykroczeń w ruchu drogowym.
- Straż miejska stała się dziś ewidentnie drogówką. Stała się takim ministrem [finansów Jackiem] Rostowskim samorządu. Celem jej funkcjonowania jest zarabianie pieniędzy. Co najgorsze pieniędzy, które nie idą na poprawę bezpieczeństwa, ale na dowolnie wybrany przez samorząd cel - podkreśla polityk Ruchu Palikota.

>>>Tekst całej rozmowy
24 kwietnia do Sejmu trafił projekt Ruchu Palikota, w którym zaproponowano likwidację straży miejskiej lub odebranie straży miejskiej prawa do karania za nieprawidłowe parkowanie oraz do przeprowadzania kontroli fotoradarowej. - Liczymy, że jeśli nie uda nam się zlikwidować straży miejskiej to przynajmniej zmienią się jej uprawnienia - podkreśla gość radiowej Jedynki.
Wysłuchaj całej rozmowy!
Rozmawiał Paweł Wojewódka.

Czytaj także

Likwidują straż miejską. Bo radzą sobie bez niej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 12:06
Świeradów-Zdrój rezygnuje ze straży miejskiej. Jak tłumaczą lokalni politycy, od pilnowania bezpieczeństwa jest policja, a utrzymaniem porządku na posesjach czy chodnikach mogą zająć się urzędnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto zlikwidowało straż miejską. Jak na tym wyszli?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 16:51
Straż miejska w Ozorkowie (woj. łódzkie) przestała istnieć na początku kwietnia. Na likwidacji miasto ma zyskać 300 tys. zł rocznie. Obowiązki strażników przejęli policjanci. Nie przejęli oni jednak monitoringu prowadzonego przez straż miejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: zlikwidują straż miejską?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 14:56
Członkowie Ruchu Palikota zaczęli zbierać w Warszawie podpisy za likwidacją straży miejskiej. Mogłaby ich zastąpić policja. Potrzeba 15 tysięcy podpisów, by projekt trafił pod obrady rady Warszawy.
rozwiń zwiń