Roża Thun: to Polacy powinni tchnąć ducha w Unię Europejską

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 13:19
Z Polakami w Unii Europejskiej wiązane są olbrzymie nadzieje – mówi Róża Thun, eurodeputowana PO. I zachęca: powinniśmy wziąć los Unii w swoje ręce, zacząć ją kształtować.
Audio
  • Róża Thun (PO) zachęca do aktywności i współkształtowania Unii Europejskiej (źr. IAR)
  • Relacja Sylwii Białek z debaty z szefem Komisji Europejskiej
Róża Thun w studiu radiowej Jedynki
Róża Thun w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłanka Róża Thun, uważa, że Polacy powinni aktywniej włączać się w budowanie świata w którym żyją.  – Demokracja jest bardziej wymagająca niż dyktatura – powiedziała, zachęcając do aktywności, zakorzeniania się w swoim środowisku, po to, by zrozumieć, jak ono funkcjonuje. Jak stwierdziła: jeśli nie poznamy swojej gminy, nie przyjrzymy się jej budżetowi, nie będziemy wiedzieć, jak zorganizowane jest całe państwo czy Unia Europejska.

Deputowana powiedziała, że Polacy i przed wejściem do UE, i po tej granicy, bardzo ciężko pracują. Dodała, że urzędnicy w Europie to zauważają, a nasz kraj jest stawiany innym za przykład.

Jose Barroso powiedział w Warszawie, że trzeba wlać nowe życie w europejskiego ducha. – Tu wielkie nadzieje wiązane są z Polską. Często słyszę: "wy w Polsce wiecie jaka jest wartość budowania demokracji, bo jeszcze niedawno wyzwoliliście się od komunizmu" – mówiła Róża Thun. – Czujmy się odpowiedzialni za europejskiego ducha. To nie oni, a my, musimy tchnąć ducha w Unię Europejską! – zachęcała.

Dialog Obywatelski: zobacz transmisję debaty z szefe Komisji Europejskiej. Weźmie w niej udział również Róża Thun >>>

Gościem audycji była Róża Thun, eurodeputowana PO

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

agkm

Zobacz więcej na temat: Dialog europejski Unia Europejska

Czytaj także

Trwa debata na temat przyszłości UE – weź udział w dyskusji!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 14:00
Oglądaj na żywo spotkanie szefostwa Komisji Europejskiej z obywatelami Unii. Debata "Dialog Obywatelski o przyszłości UE” poświęcona jest m.in. kryzysowi ekonomicznemu, prawom obywateli i przyszłości Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk: niczego lepszego od Unii Europejskiej nie wymyślono

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 10:29
Europa taka, jaka jest, nie znudziła się Polsce - zapewnia Donald Tusk. Premier spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk i Barroso o sposobach na kryzys

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 10:48
Premier Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso uczestniczą w warszawskim spotkaniu z intelektualistami.
rozwiń zwiń