Jan Dworak: w mediach publicznych powinno być więcej poważnej debaty i mniej reklam

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 13:35
- Media publiczne powinny być bardziej misyjne. Nawet jeśli stracą trochę słuchaczy to zostaną ci, którzy chcą poważnie rozmawiać o Polsce - mówił w Jedynce Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.
Audio
  • Jan Dworak, przewodniczący KRRiT o zmianach w finansowaniu mediów publicznych (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i TelewizjiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Prace nad założeniami nowej ustawy medialnej zostały zakończone. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zakomunikował, że założenia przedłożył marszałek Sejmu. Dwie propozycje, które powstały zakładają m.in. obniżkę opłat za korzystanie z radioodbiorników i telewizorów.

Zdaniem Jana Dworaka, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jest to bardzo dobra wiadomość. - Media publiczne bardzo czekają na ustabilizowany system finansowania, a nie taki, który nie daje się weryfikować i do tego jeszcze dostarcza o wiele mniej środków niż te media potrzebują - wyjaśniał.

Podkreślił, że do tej pory rząd nie podejmował inicjatywy w tej sprawie, a teraz jest ona wreszcie realizowana. Teraz należy wypracować system, który będzie najbardziej powszechny, będzie pochłaniał przy ściąganiu najmniej pieniędzy i będzie najmniej dolegliwy dla obywateli także ze względu na sposób wykonywania opłaty.

Rozważane są dwa sposoby ściągania abonamentu. Jeden, wzorowany na systemie niemieckim, zakłada nałożenie obowiązku płacenia abonamentu na właściciela lokalu. Zdaniem Dworaka to rozwiązanie jest problematyczne, bo ciężko będzie stworzyć odpowiednią bazę danych. Musiałaby ona zawierać informacje zebrane z 3 tys. gmin i ze spółdzielni mieszkaniowych.

Drugi model, pochodzący z Czech, zakłada powiązanie opłaty audiowizualnej z opłatą za energię elektryczną.

Jak podkreślił przewodniczący KRRiT, niezależnie od tego, jaki sposób zostanie wybrany, ważne, by zmiany nastąpiły szybko.

- Media publiczne nie mogą dłużej czekać, bo grozi nie tylko to, że one będą funkcjonowały na pół gwizdka, jak niestety jest to obecnie, ale również, że grozi nam po prostu zawał - tłumaczył.

Jan Dworak zwrócił uwagę, jak krzywdzące są powtarzane często opinie o tym, że media publiczne w Polsce nie przekazują właściwych wartości. Dodał jednak, że widzi pole do zmian. - Powinno być jeszcze więcej poważnej rozmowy. Media publiczne, i radio, i telewizja, powinny być miejscem poważnej debaty. Nawet jeśli stracą trochę słuchaczy, to zostaną ci, którzy chcą poważnie rozmawiać o Polsce, o rzeczywistości, o swoim życiu i o przyszłości - wyjaśniał Dworak.

Jego zdaniem, gdyby patrzeć idealistycznie, to media publiczne mogłyby w ogóle być pozbawione reklam. Ale nawet przy mniej radykalnym podejściu, ich liczba powinna być znacznie ograniczona.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

bk

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Jan Dworak: rusza proces cyfryzacji Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 16:44
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodziła się na program konwersji cyfrowej, złożony przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przyjął sprawozdanie KRRiT za 2012 rok

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 10:42
Za przyjęciem sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji głosowało 219 posłów, przeciwko 142, a 65 wstrzymało się od głosu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umorzono postępowanie przeciwko członkom KRRiT

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 17:09
Umorzenie postępowania w sprawie postawienia przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zarekomendowała sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłata za radio i TV ma być niższa

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 08:03
Prace nad założeniami nowej ustawy medialnej zostały zakończone. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zakomunikował, że te założenia przedłożył marszałek Sejmu. Przewiduje się zastąpienie abonamentu RTV opłatą audiowizualną.
rozwiń zwiń