Chorwacja i Hiszpania kazały przewalutować kredyty we frankach. Jak będzie w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 14:30
W Europie już dwa kraje podważyły zasadność udzielania przez banki kredytów we frankach szwajcarskich. Czy także w Polsce mogą one zostać unieważnione?
Audio
  • Jakub Tomaszewski, analityk portalu Comperia.pl o precedensowych wyrokach z Chorwacji i Hiszpanii dotyczących kredytów we franku szwajcarskim (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Chorwacja i Hiszpania kazały przewalutować kredyty we frankach. Jak będzie w Polsce?
Foto: SXC

Sądy w Chorwacji i Hiszpanii uznały, że kredyty we franku szwajcarskim są narzędziem spekulacyjnym. Unieważniono umowy z klientami. Kredyty albo zostaną zwrócone, albo przewalutowane po kursie z dnia zaciągnięcia.

Ale także w Polsce hipoteki we franku szwajcarskim budzą liczne kontrowersje. W naszym kraju aż 250 tys. rodzin ma kredyty większe niż wartość kredytowanych nieruchomości.

- Jesteśmy niejako w analogicznej sytuacji, bo w Polsce w samych frankach wzięło kredyty ponad 700 tys. rodzin, a długi frankowe osiągnęły ponad 200 mld zł - mówi Jakub Tomaszewski, analityk portalu Comperia.pl. Jak podkreśla, także u nas możliwe jest wytoczenie bankom pozwów zbiorowych i niewykluczone, że klienci się na to zdecydują. Mogą zachęcić ich do tego dwa precedensowe wyroki z Europy.

Jakub Tomaszewski zaznacza, że także w Polsce można zastanowić się, czy kredytu we franku szwajcarskim nie dałoby się podciągnąć pod definicję narzędzia spekulacyjnego. - W przypadku orzeczenia chorwackiego wszystko rozbiło się o to, że klienci banków nie byli dostatecznie informowani o tym, czym jest ryzyko walutowe i jakie ryzyko na siebie biorą - wyjaśnił.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak nie dać się spreadom?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 14:08
Spread, czyli różnica między kursem kupna a sprzedaży waluty to dodatkowe źródło dochodu dla banków udzielających kredytów w euro albo franku szwajcarskim. Czy da się uniknąć tego kosztu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyt mocniej łączy pary niż ... małżeństwo

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 08:39
Kredyt hipoteczny łączy pary bardziej niż małżeństwo - przestrzega Magdalena Sochacka, doradca finansowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak obniżyć raty spłacanych kredytów walutowych?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 17:00
Walut na spłatę rat kredytowych wcale nie trzeba kupować w banku, w którym mamy kredyt, ale w kantorze albo w innym banku, w którym kurs sprzedaży będzie najniższy.
rozwiń zwiń