Karolczak: nie ma jednej Al-Kaidy, ale jest idea

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 14:40
Po 11 września 2001 roku został wypuszczony dżin z butelki i ten dżin nie chce do niej wrócić - tak Krzysztof Karolczak, specjalista od terroryzmu ocenił sytuację w krajach islamskich.
Audio
  • Krzysztof Karolczak, specjalista od terroryzmu o Al-Kaidzie (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Według amerykańskiego wywiadu i władz Ugandy, w tym kraju Al-Kaida przygotowuje zamach Al-Kaidy
Według amerykańskiego wywiadu i władz Ugandy, w tym kraju Al-Kaida przygotowuje zamach Al-KaidyFoto: wikipedia/ Lexicon

Według gościa magazynu "Z kraju i ze świata" od zamachów na WTC w Nowym Jorku nie ma jednej Al-Kaidy. - Oczywiście wygodne byłoby dla świata Zachodu, gdyby ona była scentralizowana. Istnieje jednak Al-Kaida Półwyspu Arabskiego, która powstała 4 lata temu oraz Al-Kaida Islamskiego Maghrebu, która również jest dużym zagrożeniem dla państw zachodnich.

Według eksperta Amerykanie w ostatnich latach za bardzo zawierzyli technologii i odeszli od wywiadu klasycznego. - Globalnie podsłuchują wszystkich i w dowolnym miejscu świata, ale coś szwankuje z analizą tych informacji - zauważył Karolczak.

Tymczasem według ekspertów ONZ propaganda terrorystyczna w Internecie ma coraz większy zasięg i jest coraz bardziej wyrafinowana.

Gość Jedynki uważa, że Al-Kaida stała się pewnego rodzaju nośną ideą, która znajduje zwolenników i pod którą podpisują się różne ugrupowania. Według eksperta nie ma skutecznego sposobu na eliminowanie Al-Kaidy. - Jeśli nawet ustali się, że Al-Kaidy jako takiej nie ma, to nie będzie oznaczało, że sama idea zniknęła - dodał.

Karolczak powiedział, że dopóki Zachód będzie próbował narzucić tamtemu światu swoje normy i idee to zawsze znajdą się osoby, które będą chciały przeciwstawić się naukom Zachodu. - Będą sięgały po terroryzm i nie ważne, czy będą to robić pod szyldem Al-Kaidy, mogą nazywać się dowolnie - podkreślił.

to

Zobacz więcej na temat: Al Kaida terroryzm USA

Czytaj także

Obama: Al-Kaida zmierza ku klęsce, nie damy się sterroryzować

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 06:53
Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że "główne dowództwo" Al-Kaidy "zmierza do klęski"; zaapelował jednocześnie, by groźby dotyczące amerykańskich interesów na świecie traktować poważnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arabia Saudyjska: zatrzymano podejrzanych o terroryzm

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 20:14
Jak podaje telewizja Al Arabija, zatrzymani utrzymywali kontakt z przywódcami Al-Kaidy zagranicą. Podczas operacji zarekwirowano urządzenia elektroniczne i komputery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jemen: amerykańskie drony atakują cele Al-Kaidy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 08:08
12 domniemanych członków Al-Kaidy zginęło w czwartek w Jemenie w trzech atakach amerykańskich samolotów bezzałogowych, tzw. dronów - poinformowały jemeńskie źródła wojskowe.
rozwiń zwiń