"Wojna w Syrii podsycana z zewnątrz"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 13:58
- Raport ONZ raczej nie rozstrzygnie, która ze stron użyła broni chemicznej w Syrii - powiedział dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Dr Łukasz Fyderek z UJ o sytuacji w Syrii (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Inspektorzy ONZ szukają w Damaszku dowodów na atak z użyciem broni chemicznej
Inspektorzy ONZ szukają w Damaszku dowodów na atak z użyciem broni chemicznejFoto: PAP/EPA/SHAAM NEWS NETWORK

- Spodziewam się, że zostanie stwierdzona lub wykluczona okoliczność zastosowania broni chemicznej przeciwko celom cywilnym - dodał gość magazynu "Z kraju i ze świata".

Dr Fyderek uważa, że większą wiedzą, kto użył broni chemicznej, mogą dysponować Amerykanie, którzy monitorują przy pomocy wywiadu satelitarnego sytuację w Syrii. - Mając na uwadze historię, trzeba pamiętać jednak, że wcześniejsze materiały, prezentowane przez Amerykanów na arenie międzynarodowej jako uzasadnienie do interwencji w Iraku, okazały się sfabrykowane - zauważył.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

Gość radiowej Jedynki powiedział, że walka o Syrię toczy się przede wszystkim pomiędzy mocarstwami regionalnymi na Bliskim Wschodzie. - Iranem, wspierającym reżim, oraz Turcją i Arabią Saudyjską, które wspierają rebeliantów. Ci gracze są żywotnie zainteresowani wynikiem starcia w Syrii i zarazem najmniej skłonni do kompromisu - dodał dr Fyderek.

Według naukowca z UJ wojna w Syrii jest bardzo "umiędzynarodowiona" i podsycana z zewnątrz; dlatego kluczem do jej zakończenia jest porozumienie się, co do podziału stref wpływów na Bliskim Wschodzie.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

to

Czytaj także

Gehenna chrześcijan na Bliskim Wschodzie. W Syrii powtórka z Iraku?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 11:08
Interwencja wojskowa w Syrii może rozniecić konflikt na całym Bliskim Wschodzie - przestrzega ksiądz Tomasz Grzyb z polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Decyzja Wielkiej Brytanii ws. Syrii sygnałem dla UE?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 11:52
Dziś w "Komentarzu europejskim": Unia Europejska wobec sytuacji w Syrii po tym, jak Wielka Brytania odmówiła udziału w interwencji zbrojnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Francji Francois Hollande: atak na Syrię możliwy przed środą

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 13:27
Francuski prezydent Francois Hollande nie wykluczył w wywiadzie dla "Le Monde", że interwencja w Syrii może nastąpić przed środą, kiedy to zbiera się na nadzwyczajnej sesji francuski parlament.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy interwencja w Syrii może zaszkodzić gospodarce europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 12:30
Coraz głośnie mówi się o tajnym układzie, który Arabia Saudyjska zaproponowała Rosji. Jeśli Moskwa by na niego przystała, Europa może mieć poważny problem.
rozwiń zwiń