Kurski: Lech Wałęsa jest Nelsonem Mandelą Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 13:17
- Charakterystyczne dla Polski, dla Polaków jest to, że potrafią doceniać bohaterów z innych krajów, a nie tych rodzimych - mówił w radiowej Jedynce dziennikarz Jarosław Kurski, odnosząc się do nagonki na Lecha Wałęsę.
Audio
  • Jarosław Kurski o Lechu Wałęsie (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Lech Wałęsa
Lech Wałęsa Foto: PAP/Piotr Wittman

Jarosław Kurski, który w latach 1989-90 był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy, napisał również książkę "Wódz" o byłym prezydencie, mówił w radiowej Jedynce, że nie należy w chwili obecnej byłego przywódcę Solidarności postrzegać jako "człowieka rozczarowanego".

- Moim zdaniem Lech Wałęsa jest po prostu zmęczony całym zamieszaniem wokół swojej osoby, wokół tego co mówi. Cała debata na temat USA, UE, którą wywołał Lech, pokazuje, że umie trafić w sedno i powiedzieć co jest dziś najważniejsze - stwierdził dziennikarz.

Nowy pomysł Wałęsy: zjednoczyć Polskę i Niemcy>>>

Zdaniem Kurskiego, cały życiorys Lecha Wałęsy to opowieść o człowieku, który próbuje dokonać epokowej, wolnościowej zmiany bez wystrzału krwi. W opinii gościa Jedynki, idea Unii Europejskiej miała zapobiec właśnie powtórzeniu się koszmaru wojny.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że ta idea musi zostać doprowadzona do końca i że w którymś momencie owe Stany Zjednoczone Unii Europejskiej powstaną. Dziś niewielu polityków ma jeszcze odwagę to wyrazić. Lech Wałęsa ma odwagę mówić dalej niż inni są w stanie pomyśleć - zaznaczył publicysta.

Kurski dodał również, że z dużym niesmakiem patrzy na to, jak próbuje się bez przerwy demitologizować Lecha Wałęsę, umniejszać jego dokonania.

- Charakterystyczne dla Polski, dla Polaków jest to, że potrafią doceniać bohaterów z innych krajów, a nie tych rodzimych. Cała kampania dezawuowania Wałęsy jest obrzydliwa. Dla mnie Lech Wałęsa to Nelson Mandela Polski - stwierdził gość Jedynki.

Lech Wałęsa laureatem nagrody EFNI>>>

Lech Wałęsa - przywódca Solidarności, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, jeden z symboli obalenia komunizmu w Europie środkowo-wschodniej - obchodzi w niedzielę 70. urodziny. Były prezydent RP, obok papieża Jana Pawła II, jest najbardziej znanym Polakiem we współczesnym świecie.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

mr

Czytaj także

Nowy pomysł Wałęsy: zjednoczyć Polskę i Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 20:33
- Czas stworzyć nowy porządek świata - mówi Lech Wałęsa w wywiadzie dla rosyjskiej agencji ITAR-TASS. Proponuje, aby z Polski i Niemiec stworzyć jedno państwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa laureatem nagrody EFNI

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 20:36
Zwycięski bohater, jakich w historii Polski mieliśmy niewielu - tak o Lechu Wałęsie mówił Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa trafił na znaczek pocztowy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 12:13
Jak poinformował Poczta Polska, znaczek pocztowy z wizerunkiem Lecha Wałęsy do obiegu zostanie wprowadzony w niedzielę, 29 września, z okazji 70. urodzin byłego prezydenta.
rozwiń zwiń