Polskie Radio nadaje cyfrowo. Same plusy systemu DAB+

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 13:17
Punktualnie o godz. 12.00 Polskie Radio zaczęło nadawać swój program w jakości cyfrowej. Dzięki technologii DAB+ poprawił się nie tylko dźwięk.
Audio
  • Polskie Radio nadaje cyfrowo. Same plusy systemu DAB+. Relacja Ewy Chyry (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Polskie Radio nadaje cyfrowo. Same plusy systemu DAB+
Foto: East News/Glow Images

Nie trzeba w panice zmieniać odbiornika radiowego. Te analogowe, nadal działają. Warto jednak się przekonać do dobrodziejstw systemu DAB+.

- To, co nasi słuchacze od razu zauważą, to łatwość obsługi odbiornika. Nie musimy pamiętać częstotliwości. Wystarczy, że znamy nazwę naszej ulubionej stacji radiowej - powiedział Tomasz Bochyński z wydziałów multimedialnych Polskiego Radia.

Od wtorku odbiór stacji radiowych odbywa się bez zakłóceń. Zniknęły charakterystyczne szumy i trzaski dla radia analogowego. Jakość dźwięku cały czas jest czysta, niezależnie od tego, jak daleko jesteśmy od nadajnika.

Technologia DAB+ umożliwia też przesyłanie dodatkowych danych. - To obrazki, opisy, zdjęcia  i grafiki, które razem z programem będziemy przesyłali do odbiorcy - wyjaśnił Paweł Matia, naczelny inżynier Polskiego Radia. DAB+ daje większe możliwości niż RDF na częstotliwościach UKF. Na wyświetlaczach radioodbiorników przystosowanych do odbioru radia cyfrowego można np. zobaczyć mapki z pogodą, a DAB+ współpracuje z systemem nawigacji w samochodzie. Jadąc do pracy możemy bardzo szybko się dowiedzieć, że np. nasza trasa jest zakorkowana, a nawigacja zaproponuje nam objazd.

Radio cyfrowe: dabplus.polskieradio.pl >>>

DAB+ to też możliwość zaplanowania tego, czego będziemy słuchać. Dzięki usłudze EPG możemy zobaczyć, jakie audycje będą w naszej ulubionej stacji i zaprogramować sobie ich odsłuchiwanie w przyszłości. Podobnie jak w przypadku tunerów telewizyjnych, DAB+ daje też możliwość nagrywania audycji.

Dzięki uruchomieniu radia cyfrowego będzie można też usłyszeć więcej stacji. Już niedługo na platformę DAB+ trafią m.in. Radio Rytm, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy.

tj

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

Czytaj także

Prezydent Komorowski o cyfryzacji Polskiego Radia: to rewolucyjna zmiana

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:45
- Mam świadomość głębokiej zmiany, która się dokonuje, a która nie jest zauważana. I chciałbym życzyć Polskiemu Radiu, by ludzie tego specjalnie nie odczuli, aczkolwiek zmiana jest gigantyczna - powiedział Bronisław Komorowski w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Siezieniewski: cyfrowe radio do 2020 roku obejmie cały kraj

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:27
- Polska jest pierwszym krajem w naszej części Europy, która na drogę radia cyfrowego wkracza z nadzieją, że to otworzy przed nami szersze niż dotąd możliwości - powiedział prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Programy Polskiego Radia na platformie cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 11:22
Gośćmi specjalnego wydania magazynu "Z kraju i ze świata" będą dyrektorzy programów Polskiego Radia, które dziś rozpoczynają nadawanie w systemie DAB+.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w systemie cyfrowym

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:15
Po godzinie 12 uruchomiony został pierwszy multipleks, na którym znajdują się ogólnopolskie rozgłośnie publicznego nadawcy.
rozwiń zwiń