X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kradzież tożsamości. Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:34
Wojciech Rafał Wiewiórowski (GIODO) mówił w radiowej Jedynce, że coraz więcej Polaków pada ofiarą kradzieży tożsamości.
Audio
  • Wojciech Rafał Wiewiórowski o kradzieży tożsamości (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Wojciech Wiewiórowski
Wojciech WiewiórowskiFoto: PR/W. Kusiński

Jego zdaniem w wielu przypadkach skutkuje to przykrymi konsekwencjami, szczególnie finansowymi.

"Nie daj się okraść chroń swoją tożsamość". Pod takim hasłem trwa kampania edukacyjna, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie ochrony danych osobowych i zwrócenie uwagi na zjawisko tzw. kradzieży tożsamości.

Wojciech Rafał Wiewiórowski mówił w radiowej Jedynce, że w naszych portfelach często znajduje się wiele kart, dokumentów, które powinniśmy w należyty sposób chronić, a nie wiemy jak lub po prostu ignorujemy problem.

- Gorzej kiedy cała sytuacja wymknie się spod kontroli, gdy stracimy kontrolę nad tym kto może obracać naszymi finansami i danymi. Od razu musimy wtedy zastrzec kartę i poinformować o tym odpowiednie organy - wyjaśnił przedstawiciel GIODO.

Gość Jedynki dodał, że najgorzej sprawa wygląda z kradzieżą dowodu osobistego, który coraz częściej umożliwia przeprowadzenie szeregu operacji w naszym imieniu, szczególnie w internecie.

Nieświadomość zagrożenia

Aż 17 proc. dorosłych Polaków padło ofiarą kradzieży tożsamości. W tej grupie 46 proc. zostało okradzionych ze środków znajdujących się na rachunkach bankowych.

Gość Jedynki stwierdził, że te 17 proc. osób, które wiedzą o tym, że skradziono im tożsamość to tylko "szczyt góry lodowej".

- Wynika to z tego, że w przypadku pozostałych osób, w imieniu których przeprowadzano jakąś operację finansową, też tak naprawdę doszło do kradzieży tożsamości. Nie była ona dla nich widoczna, ale ktoś w ich imieniu dokonał operacji na środkach finansowych - mówił Wiewiórowski.

Gość Jedynki tłumaczył również, że poza zabezpieczeniami czysto technicznymi potrzebne są również zabezpieczenia prawne.

- One w Polsce wyglądają całkiem nieźle. W przypadku, gdy podjęliśmy wszystkie stosowne kroki dotyczące zabezpieczenia naszych własnych interesów, jesteśmy w stanie odzyskać te sumy, które utraciliśmy. Banki nie robią poważniejszych kłopotów - tłumaczył ekspert.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uwaga na płatności mobilne

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 10:46
Za pośrednictwem aplikacji mobilnych łatwo nieświadomie przekazać swoje lub cudze dane osobowe – przestrzega Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Szczególnie niebezpieczne są płatności mobilne, bo w stosunkowo prosty sposób przestępcy mogą pozyskać dane o koncie bankowym czy numerze karty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GIODO: mobilne aplikacje przekazują nasze dane

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 13:09
Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski - nie mamy na to wpływu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policja, pracownik poczty, a nawet barman - oni mogą nas wylegitymować

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 11:53
- Jest wiele sytuacji, kiedy nasza identyfikacja jest konieczna, a jej możliwość wypływa z przepisów prawa – mówiła w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Małgorzata Kałużyńska - Jasak, rzecznik prasowy GIODO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIP i GIODO skontrolują e-commerce

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 04:00
Od 2011 roku Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przeprowadził ponad 400 kontroli. To niewielka liczba w stosunku do ilości firm przetwarzających dane osobowe w Polsce. Sytuacja ta ma się jednak w najbliższym czasie zmienić i liczba takich inspekcji może wzrosnąć do nawet kilkudziesięciu tysięcy rocznie. Wszystko za sprawą porozumienia GIODO i Państwowej Inspekcji Pracy, które przeprowadzą wspólne kontrole w firmach.
rozwiń zwiń