Lityński: Mazowiecki był przerażony współczesną polityką

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 13:00
- Potrafił być liderem, który nie narzucał swojego zdania, ale do niego przekonywał – tak w radiowej Jedynce wspominał Tadeusza Mazowieckiego były działacz opozycji Jan Lityński.
Audio
  • Jan Lityński o Tadeuszu Mazowieckim (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Jan Lityński
Jan LityńskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Był człowiekiem dialogu, był kulturalny, ale potrafił również być bardzo twardy, pozostawać przy swoim zdaniu – mówił Jan Lityński. Przy tym Mazowiecki nastawiony był przede wszystkim na znalezienie optymalnego rozwiązania, a nie na grę o sumie zerowej.

Tadeusz Mazowiecki nie żyje: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Przyznał, że Mazowiecki nie był moralistą. – Uczył mnie, Henryka Wujca, Bronisława Komorowskiego, że polityka musi być etyczna, to znaczy, musi być oparta o zasady i wartości. Ale sama polityka jest także grą, która nie jest moralistyką – powiedział gość magazynu "Z kraju i ze świata".

Tadeusz Mazowiecki w Radiach Wolności >>>

Jan Lityński stwierdził, że Tadeusz Mazowiecki był bardzo rozczarowany polską polityką, napawała go niepokojem czy wręcz przerażeniem. Dodał, że były premier źle znosił ataki personalne na niego.

Tadeusz Mazowiecki: polityka stała się walką na śmierć i życie >>>

W ostatnich latach Mazowiecki chętnie rozmawiał z dziennikarzami, przedstawiał swoje zdanie na różne sprawy. Czy otwartość była cechą, która towarzyszyła mu od zawsze?  - Był ciekawy ludzi, lubił z nimi rozmawiać. Nie był wylewny, ale jeśli miał do kogoś zaufanie, to było ono bezgraniczne. To bardzo podnosiło samopoczucie rozmówcy, a przynajmniej moje – powiedział Jan Lityński.

Władysław Frasyniuk o Tadeuszu Mazowieckim: był jak ojciec >>>

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy z Janem Lityńskim

***

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej - zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat. W PRL był działaczem opozycji, w latach 90. wysłannikiem ONZ na Bałkanach, ostatnio doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

Rząd Tadeusza Mazowieckiego odegrał przełomową rolę w ewolucyjnym procesie przenoszenia władzy z dawnego obozu PZPR do Solidarności. Przeprowadził gruntowne zmiany ustrojowe. Wprowadził swobody obywatelskie, zmienił godło i nazwę państwa, a także dokonał zmian w konstytucji. Rząd realizował też tzw. plan Balcerowicza, który uruchomił reformy gospodarcze, w tym urynkowienie gospodarki i procesy prywatyzacyjne. Przywrócił także samorządność w Polsce i znaczenie społeczności lokalnej. W sejmowym expose sprzed 24 lat, Tadeusz Mazowiecki powiedział między innymi, że utożsamia się z ideałami "Sierpnia". Dodał, że tylko solidarne działanie wszystkich Polaków pozwoli naszemu krajowi osiągnąć sukces.

Rząd Mazowieckiego przeniósł władzę z PZPR do ”Solidarności” >>>

Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji. Wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec popełnianych tam zbrodni. Pełnił tę misję, z przerwami, od 1992 do 1995 r. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sarajewa, odznaczony Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), uhonorowany nagrodą Srebrenica 1995 (w 2005 r.).

Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji i posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Został odznaczony Orderem Orła Białego.

***

agkm

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 18:00
W poniedziałek nad ranem w wieku 86 lat odszedł od nas Tadeusz Mazowiecki. W czasie swojej ostatniej wizyty w Dwójce polityk opowiadał, że chciałby dotrzeć do młodych i powiedzieć im, że polityka może mieć głębszy sens.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Tadeusz Mazowiecki

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 22:21
Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador USA o Mazowieckim: założyciel demokratycznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 08:34
Kondolencje po śmierci Tadeusza Mazowieckiego złożył ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Stephen Mull zamieścił krótki wpis na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski: Tadeusz Mazowiecki ma olbrzymie zasługi dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 08:48
Tadeusz Mazowiecki jest postacią historyczną, która zapoczątkowała proces transformacji w Polsce - wspomina byłego premiera szef MSZ Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Tadeusz Mazowiecki. "Pozostanie symbolem wolnej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 09:14
Nie żyje Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier po 1945 roku. Były sekretarz episkopatu bp Tadeusz Pieronek podkreślił, że Tadeusz Mazowiecki w swojej działalności zawsze kierował się dobrem społecznym.
rozwiń zwiń