- Był człowiekiem dialogu, był kulturalny, ale potrafił również być bardzo twardy, pozostawać przy swoim zdaniu – mówił Jan Lityński. Przy tym Mazowiecki nastawiony był przede wszystkim na znalezienie optymalnego rozwiązania, a nie na grę o sumie zerowej.
Tadeusz Mazowiecki nie żyje: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
Przyznał, że Mazowiecki nie był moralistą. – Uczył mnie, Henryka Wujca, Bronisława Komorowskiego, że polityka musi być etyczna, to znaczy, musi być oparta o zasady i wartości. Ale sama polityka jest także grą, która nie jest moralistyką – powiedział gość magazynu "Z kraju i ze świata".
Tadeusz Mazowiecki w Radiach Wolności >>>
Jan Lityński stwierdził, że Tadeusz Mazowiecki był bardzo rozczarowany polską polityką, napawała go niepokojem czy wręcz przerażeniem. Dodał, że były premier źle znosił ataki personalne na niego.
Tadeusz Mazowiecki: polityka stała się walką na śmierć i życie >>>
W ostatnich latach Mazowiecki chętnie rozmawiał z dziennikarzami, przedstawiał swoje zdanie na różne sprawy. Czy otwartość była cechą, która towarzyszyła mu od zawsze? - Był ciekawy ludzi, lubił z nimi rozmawiać. Nie był wylewny, ale jeśli miał do kogoś zaufanie, to było ono bezgraniczne. To bardzo podnosiło samopoczucie rozmówcy, a przynajmniej moje – powiedział Jan Lityński.
Władysław Frasyniuk o Tadeuszu Mazowieckim: był jak ojciec >>>
Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.
>>>Zapis całej rozmowy z Janem Lityńskim
***
Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej - zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat. W PRL był działaczem opozycji, w latach 90. wysłannikiem ONZ na Bałkanach, ostatnio doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.
Rząd Tadeusza Mazowieckiego odegrał przełomową rolę w ewolucyjnym procesie przenoszenia władzy z dawnego obozu PZPR do Solidarności. Przeprowadził gruntowne zmiany ustrojowe. Wprowadził swobody obywatelskie, zmienił godło i nazwę państwa, a także dokonał zmian w konstytucji. Rząd realizował też tzw. plan Balcerowicza, który uruchomił reformy gospodarcze, w tym urynkowienie gospodarki i procesy prywatyzacyjne. Przywrócił także samorządność w Polsce i znaczenie społeczności lokalnej. W sejmowym expose sprzed 24 lat, Tadeusz Mazowiecki powiedział między innymi, że utożsamia się z ideałami "Sierpnia". Dodał, że tylko solidarne działanie wszystkich Polaków pozwoli naszemu krajowi osiągnąć sukces.
Rząd Mazowieckiego przeniósł władzę z PZPR do ”Solidarności” >>>
Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji. Wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec popełnianych tam zbrodni. Pełnił tę misję, z przerwami, od 1992 do 1995 r. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sarajewa, odznaczony Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), uhonorowany nagrodą Srebrenica 1995 (w 2005 r.).
Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji i posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Został odznaczony Orderem Orła Białego.
***
agkm