Bujak: inne kraje chcą czerpać z doświadczeń rządu Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 13:10
- Nie poddaliśmy rządów Tadeusza Mazowieckiego gruntownej analizie, pod kątem dobrych i złych efektów. Mogliśmy takie studia przekształcić w wiedzę o sztuce rządzenia państwem – mówił w Jedynce były opozycjonista Zbigniew Bujak.
Audio
  • Zbigniew Bujak i Henryk Wujec wspominają Tadeusza Mazowieckiego (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Jacek Merkel (L), Tadeusz Mazowiecki (C) i Lech Wałęsa (P) podczas obrad Okrągłego Stołu
Jacek Merkel (L), Tadeusz Mazowiecki (C) i Lech Wałęsa (P) podczas obrad Okrągłego StołuFoto: PAP/Jan Bogacz

To był jedyny okres w historii Rzeczpospolitej, kiedy polska elita polityczna prowadziła ostrożną politykę, nie szafując losami państwa i narodu – tak ocenił rządy Tadeusza Mazowieckiego gość magazynu "Z kraju i ze świata", były przewodniczący NSZZ "Solidarność" na Mazowszu, Zbigniew Bujak.

Tadeusz Mazowiecki nie żyje: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Bliski współpracownik Mazowieckiego, były opozycjonista Henryk Wujec, dodaje, że tego rodzaju mądra polityka pozwoliła zapewnić poparcie reformie Leszka Balcerowicza ze strony PZPR. Osiągnięcie tego celu w ocenie Wujca graniczyło z cudem. – Gospodarka by się zawaliła, inflacja wtedy wynosiła 80 procent miesięcznie – wspominał były opozycjonista. Trzeba było mieć poparcie drugiej strony, a prodemokratyczna opozycja miała 35 procent głosów.

Tadeusz Mazowiecki w Radiach Wolności >>>

Wujec z perspektywy czasu ocenił, że Tadeusz Mazowiecki zostawił fundament w postaci głównych założeń politycznych przyszłym rządom, a te później kontynuowały nadany kierunek.
Tadeusz Mazowiecki: polityka stała się walką na śmierć i życie >>>

Zbigniew Bujak zaznaczył, że wiedza na temat rządów Tadeusza Mazowieckiego i sposób prowadzenia transformacji bardzo cenne dla krajów, które chcą zwrócić się ku demokracji, w których doszło do demokratycznych zrywów. Na wizyty studyjne do Polski przyjeżdżają do Polski działacza z takich krajów jak Birma, Tunezja, Ukraina. Bujak wyraził żal, że nigdy nie poddano rządów Tadeusza Mazowieckiego krytycznemu badaniu, a można byłoby z tego doświadczenia czerpać wiedzę o sztuce rządzenia państwem, jeśli by je usystematyzowano.

Władysław Frasyniuk o Tadeuszu Mazowieckim: był jak ojciec >>>

Gośćmi Jedynki byli Henryk Wujec (były opozycjonista, poseł, doradca prezydenta) i Zbigniew Bujak (opozycjonista, szef regionu Mazowsze ”Solidarności”).

Prof. Osiatyński: Tadeusz Mazowiecki to najwybitniejszy polityk ostatnich dekad >>>

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

agkm

>>>Zapis całej rozmowy ze Zbigniewem Bujakiem i Henrykiem Wujcem

***

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej - zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat. W PRL był działaczem opozycji, w latach 90. wysłannikiem ONZ na Bałkanach, ostatnio doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

Rząd Tadeusza Mazowieckiego odegrał przełomową rolę w ewolucyjnym procesie przenoszenia władzy z dawnego obozu PZPR do Solidarności. Przeprowadził gruntowne zmiany ustrojowe. Wprowadził swobody obywatelskie, zmienił godło i nazwę państwa, a także dokonał zmian w konstytucji. Rząd realizował też tzw. plan Balcerowicza, który uruchomił reformy gospodarcze, w tym urynkowienie gospodarki i procesy prywatyzacyjne. Przywrócił także samorządność w Polsce i znaczenie społeczności lokalnej. W sejmowym expose sprzed 24 lat, Tadeusz Mazowiecki powiedział między innymi, że utożsamia się z ideałami "Sierpnia". Dodał, że tylko solidarne działanie wszystkich Polaków pozwoli naszemu krajowi osiągnąć sukces.

Rząd Mazowieckiego przeniósł władzę z PZPR do ”Solidarności” >>>

Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji. Wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec popełnianych tam zbrodni. Pełnił tę misję, z przerwami, od 1992 do 1995 r. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sarajewa, odznaczony Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), uhonorowany nagrodą Srebrenica 1995 (w 2005 r.).

Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji i posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Został odznaczony Orderem Orła Białego.

(PAP/IAR)

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 18:00
W poniedziałek nad ranem w wieku 86 lat odszedł od nas Tadeusz Mazowiecki. W czasie swojej ostatniej wizyty w Dwójce polityk opowiadał, że chciałby dotrzeć do młodych i powiedzieć im, że polityka może mieć głębszy sens.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Tadeusz Mazowiecki

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 22:21
Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador USA o Mazowieckim: założyciel demokratycznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 08:34
Kondolencje po śmierci Tadeusza Mazowieckiego złożył ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Stephen Mull zamieścił krótki wpis na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski: Tadeusz Mazowiecki ma olbrzymie zasługi dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 08:48
Tadeusz Mazowiecki jest postacią historyczną, która zapoczątkowała proces transformacji w Polsce - wspomina byłego premiera szef MSZ Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Tadeusz Mazowiecki. "Pozostanie symbolem wolnej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 09:14
Nie żyje Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier po 1945 roku. Były sekretarz episkopatu bp Tadeusz Pieronek podkreślił, że Tadeusz Mazowiecki w swojej działalności zawsze kierował się dobrem społecznym.
rozwiń zwiń