X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bardowie, których śpiewali strajkujący stoczniowcy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 08:37
Choć fizycznie nie było ich w stoczni, ich piosenki towarzyszyły uczestnikom strajku. Przykładem utwór "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka, który powstał kilka lat przed wydarzeniami Sierpnia ’80.
Audio
  • O Bardach Solidarności, których nie było w stoczni podczas strajków, ale były tam ich piosenki (Sygnały dnia/Jedynka)
- 25 sierpnia w Warszawie, jeszcze przed podpisaniem Porozumień Sierpniowych, zagrałem Żeby Polska była Polską pierwszy raz po dwóch latach
- 25 sierpnia w Warszawie, jeszcze przed podpisaniem Porozumień Sierpniowych, zagrałem "Żeby Polska była Polską" pierwszy raz po dwóch latachFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

W stoczni grano wówczas przede wszystkim piosenki, które napisano w latach 70., m.in. z repertuaru Salonu Niezależnych. Utwory te nie traciły na aktualności, choć sam Jacek Kleyff nie wystąpił przed strajkującymi. – Miałem wówczas rozstrzęsione życie rodzinne, byłem w złym stanie psychicznym i fizycznym. Pojechałem więc na samoleczenie na wieś, nie umiałem się w tym wszystkim odnaleźć - wspomina muzyk.


Do nikogo jednak określenie "Bard Solidarności" nie przylgnęło tak mocno jak do Jacka Kaczmarskiego. "Mury", "Obława", czy "Przybycie Tytanów" były być może za trudne do zagrania dla przeciętnego wykonawcy, ale istniały w świadomości strajkujących. Jego pozycję jako artysty kojarzonego z ruchem Solidarności ugruntowała płyta "Mury" tria Kaczmarski Gintrowski Łapiński nagrana zaraz po Sierpniu ’80.

Z audycji dowiesz się również, gdzie trio prezentowało program "Mury" przed nagraniem płyty i w jaki sposób Jacek Kaczmarski wspierał działalność Solidarności.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 8.08.2015

Godzina emisji: 7.50

Materiał z cyklu "Wygraliśmy wolność, czyli bardowie Solidarności" wyemitowano w "Sygnałach dnia".

pg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Pietrzyk - głos strajkujących stoczniowców

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 15:29
Bardowie Solidarności przeszli do legendy w nie mniejszym stopniu niż sama Solidarność. Jednym z nich jest Maciej Pietrzyk - autor muzyki do "Piosenki do córki", słynnego hymnu tamtych dni.
rozwiń zwiń