Lubelski Lipiec. Wstęp do strajków na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 10:00
Zanim 14 sierpnia 1980 roku stanęła Stocznia Gdańska, protesty przetoczyły się przez Lubelszczyznę. - Gdyby nie te strajki, nie byłoby wystąpień na Pomorzu - przyznaje działaczka opozycji Ludwika Wujec.
Audio
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 3 (Sygnały dnia/Jedynka)
Lipcowe strajki upamiętnia mural namalowany przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie
Lipcowe strajki upamiętnia mural namalowany przy ul. Mełgiewskiej w LublinieFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Bezpośrednia przyczyna wystąpień, które ostatecznie doprowadziły do powstania Solidarności, była dość prozaiczna - wzrosły ceny żywności. Najpierw zastrajkowały Ursus, Sanok, Tarnów i Tczew, następnie - cała Lubelszczyzna.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

- U nas strajk rozpoczął się w nocy 9/10 lipca. Był wniosek, żeby każdemu pracownikowi zapewnić przynajmniej 25 dag mięsa - wspomina Wiesława Karykowska, pracownica Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie.

Ludwika Wujec przypomina, że informacje o protestach trafiały do zachodnich mediów, a stamtąd z powrotem do kraju dzięki Radiu Wolna Europa. - Ten obieg informacji spowodował, że wysuwano już nie tylko postulaty "kotletowo-bytowe", ale też demokratyczne - zauważa.

Bohaterowie audycji wyjaśniają także dlaczego w protestujących zakładach nie powstawały komitety strajkowe tylko komitety postojowe i grupy robocze.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 12.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia"

mg/asz


W materiale wykorzystano fragmenty filmu o strajkach lipcowych prezentowanego na wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Pietrzyk - głos strajkujących stoczniowców

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 15:29
Bardowie Solidarności przeszli do legendy w nie mniejszym stopniu niż sama Solidarność. Jednym z nich jest Maciej Pietrzyk - autor muzyki do "Piosenki do córki", słynnego hymnu tamtych dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato 1980. Sztafeta protestów pędzi przez Polskę

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 09:00
1 lipca stanął Ursus. - Gdy pracownicy jednego z wydziałów wysunęli postulaty, wynegocjowali i dostali podwyżkę, inni pomyśleli "a dlaczego my nie?" - wspomina Henryk Wujec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Borowczak: w szkole miałem ksywkę "Adwokat"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 17:17
- Zawsze, gdy nauczycielka próbowała "dołować" któregoś z moich kolegów, stawałem w jego obronie - mówi bohater drugiego odcinka cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności".
rozwiń zwiń