X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lubelski Lipiec. Wstęp do strajków na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 10:00
Zanim 14 sierpnia 1980 roku stanęła Stocznia Gdańska, protesty przetoczyły się przez Lubelszczyznę. - Gdyby nie te strajki, nie byłoby wystąpień na Pomorzu - przyznaje działaczka opozycji Ludwika Wujec.
Audio
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 3 (Sygnały dnia/Jedynka)
Lipcowe strajki upamiętnia mural namalowany przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie
Lipcowe strajki upamiętnia mural namalowany przy ul. Mełgiewskiej w LublinieFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Bezpośrednia przyczyna wystąpień, które ostatecznie doprowadziły do powstania Solidarności, była dość prozaiczna - wzrosły ceny żywności. Najpierw zastrajkowały Ursus, Sanok, Tarnów i Tczew, następnie - cała Lubelszczyzna.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

- U nas strajk rozpoczął się w nocy 9/10 lipca. Był wniosek, żeby każdemu pracownikowi zapewnić przynajmniej 25 dag mięsa - wspomina Wiesława Karykowska, pracownica Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie.

Ludwika Wujec przypomina, że informacje o protestach trafiały do zachodnich mediów, a stamtąd z powrotem do kraju dzięki Radiu Wolna Europa. - Ten obieg informacji spowodował, że wysuwano już nie tylko postulaty "kotletowo-bytowe", ale też demokratyczne - zauważa.

Bohaterowie audycji wyjaśniają także dlaczego w protestujących zakładach nie powstawały komitety strajkowe tylko komitety postojowe i grupy robocze.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 12.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia"

mg/asz


W materiale wykorzystano fragmenty filmu o strajkach lipcowych prezentowanego na wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Pietrzyk - głos strajkujących stoczniowców

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 15:29
Bardowie Solidarności przeszli do legendy w nie mniejszym stopniu niż sama Solidarność. Jednym z nich jest Maciej Pietrzyk - autor muzyki do "Piosenki do córki", słynnego hymnu tamtych dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato 1980. Sztafeta protestów pędzi przez Polskę

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 09:00
1 lipca stanął Ursus. - Gdy pracownicy jednego z wydziałów wysunęli postulaty, wynegocjowali i dostali podwyżkę, inni pomyśleli "a dlaczego my nie?" - wspomina Henryk Wujec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Borowczak: w szkole miałem ksywkę "Adwokat"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 17:17
- Zawsze, gdy nauczycielka próbowała "dołować" któregoś z moich kolegów, stawałem w jego obronie - mówi bohater drugiego odcinka cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności".
rozwiń zwiń