Zbigniew Bujak – opozycjonista z urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 18:00
- Mój ojciec był żołnierzem AK. Tradycja konspiracyjnej walki cały czas gdzieś tam więc w rodzinie była – mówi bohater trzeciego odcinka cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności".
Audio
  • Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności: Zbigniew Bujak (Popołudnie z Jedynką)
Zbigniew Bujak tworzył mazowieckie i krajowe struktury Solidarności
Zbigniew Bujak tworzył mazowieckie i krajowe struktury SolidarnościFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

W 1980 roku Zbigniew Bujak miał 26 lat. Pracował w Zakładach Mechanicznych "Ursus" w Warszawie. Działał też w Komitecie Obrony Robotników, dla którego kolportował wydawnictwa niezależne i organizował spotkania pracowników z przedstawicielami KOR. Przełom nastąpił w maju, gdy Zbigniew Bujak razem ze Zbigniewem Janasem urządzili akcję zbierania podpisów popierających postulaty głodujących w kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Był to protest na znak solidarności z więzionymi działaczami opozycji.

36. rocznica Sierpnia '80 w Jedynce >>>

Kolejne tygodnie to strajk przeciwko podwyżkom cen, który Bujak i Janas zorganizowali w "Ursusie" i Komitet Solidarności ze Strajkującymi Robotnikami Wybrzeża, który obaj współtworzyli.

Z audycji dowiesz się również m.in. gdzie Zbigniew Bujak po raz pierwszy przemawiał publicznie i kiedy w "Ursusie" powstał związek zawodowy.

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 12.08.2015

Godzina emisji: 15.46

Trzeci odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

pg/jp

Czytaj także

Bogdan Borusewicz: poniósł nas postulat wolnych związków

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 20:29
- Przewodniczącym był Wałęsa, ale Borusewicz mówił, co powinniśmy zrobić, gdzie i kto - wspomina uczestniczka strajku w Stoczni Gdańskiej Henryka Krzywonos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Borowczak: w szkole miałem ksywkę "Adwokat"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 17:17
- Zawsze, gdy nauczycielka próbowała "dołować" któregoś z moich kolegów, stawałem w jego obronie - mówi bohater drugiego odcinka cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności".
rozwiń zwiń