Zwolnienie Anny Walentynowicz. "Nie ugięłam się pod represjami"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:11
Żniwa, urlopy i wyrabiane plany produkcyjne - te tematy dominowały w polskich mediach na początku sierpnia 1980 roku. Gdańsk żył jednak innym wydarzeniem...
Audio
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 4 (Sygnały dnia/Jedynka)
Hasło do strajku w obronie działaczki Wolnych Związków Zawodowych Anny Walentynowicz dał Lech Wałęsa. Oboje na zdjęciu z października 1980 roku podczas wizyty delegacji Solidarności w Krakowie
Hasło do strajku w obronie działaczki Wolnych Związków Zawodowych Anny Walentynowicz dał Lech Wałęsa. Oboje na zdjęciu z października 1980 roku podczas wizyty delegacji "Solidarności" w KrakowieFoto: PAP/CAF Maciej Sochor

8 sierpnia, pięć miesięcy przed emeryturą, ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina zwolniona została wieloletnia pracownica Anna Walentynowicz. - Dla nas było rzeczą oczywistą, że w obronie kolegi związkowca rzuca się wszystkie siły, to znaczy zachowuje się przyzwoicie, nie bacząc na konsekwencje - wspomina reakcję stoczniowców Andrzej Gwiazda.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Zapadła decyzja o rozpoczęciu strajku, który ruszył 14 sierpnia. Jednym z dwóch pierwszych postulatów było przywrócenie działaczki do pracy. - Stoczniowcy uważali za swój obowiązek bronić mnie. Zrozumieli, że broniąc jednego człowieka, każdy broni swojej godności i wolności - mówiła współzałożycielka NSZZ "Solidarność" Anna Walentynowicz.

Widoku takich tłumów jednak się nie spodziewała...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 13.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia"

W materiale wykorzystano fragmenty nagrań ze zbiorów Archiwum Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" oraz Archiwum Polskiego Radia.

asz/pg

Czytaj także

Anna Walentynowicz - nieustraszona bohaterka Sierpnia ’80

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 05:58
Jej nazwisko weszło na trwałe do historii polskiego ruchu robotniczego. Swoją bezkompromisową, prostolinijną postawą, uczciwością i stale wyrażanym dążeniem do prawdy zaskarbiła sobie szacunek i wielką popularność wśród robotników, ściągając jednocześnie na siebie prześladowanie i nienawiść władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SB chciała otruć Annę Walentynowicz. Po latach sprawa znajdzie finał w sądzie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 14:39
Próba usiłowania otrucia działaczki Solidarności Anny Walentynowicz może po latach znaleźć swój finał w sądzie. Instytut Pamięci Narodowej skierował do radomskiego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko trzem oficerom Służby Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Bujak – opozycjonista z urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 18:00
- Mój ojciec był żołnierzem AK. Tradycja konspiracyjnej walki cały czas gdzieś tam więc w rodzinie była – mówi bohater trzeciego odcinka cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności".
rozwiń zwiń