Władysław Frasyniuk – chłopak w jeansowej kurtce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 18:19
26 sierpnia 1980 roku we Wrocławiu stają tramwaje i autobusy. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego rozpoczynają strajk solidarnościowy ze stoczniowcami. Był wśród nich 26-letni Frasyniuk.
Audio
  • Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności: Władysław Frasyniuk (Popołudnie z Jedynką)
Władysław Frasyniuk (pierwszy od prawej) wstąpił do Solidarności w 1980 roku. Został przewodniczącym zarządu Regionu Dolny Śląsk
Władysław Frasyniuk (pierwszy od prawej) wstąpił do Solidarności w 1980 roku. Został przewodniczącym zarządu Regionu Dolny Śląsk Foto: PAP/CAF/Adam Hawałej

- Strajk wywołali bracia Surowcowie. Wjechali autobusem w bramę i zabarykadowali ją. To był prosty i czytelny przekaz. Od tego momentu wszystko stało się jasne. Okazało się, że wszyscy na tę chwilę czekali – wspomina Władysław Frasyniuk.

Frasyniuk wyróżniał się podczas strajku. – Był młodym, energicznym człowiekiem, zawsze chodził w jeansowej kurtce – mówi Stanisław Huskowski, współorganizator Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w zajezdni nr 7 we Wrocławiu.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Władysław Frasyniuk dostał tę kurtkę od rodziny swojej żony z Niemiec - w Polsce jeansy można było wtedy kupić jedynie w pewexie za dolary. Wyróżniała go zresztą nie tylko kurtka…

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 13.08.2015

Godzina emisji: 15.48

Czwarty odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

tj/jp

Czytaj także

Anna Walentynowicz - nieustraszona bohaterka Sierpnia ’80

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 05:58
Jej nazwisko weszło na trwałe do historii polskiego ruchu robotniczego. Swoją bezkompromisową, prostolinijną postawą, uczciwością i stale wyrażanym dążeniem do prawdy zaskarbiła sobie szacunek i wielką popularność wśród robotników, ściągając jednocześnie na siebie prześladowanie i nienawiść władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Bujak – opozycjonista z urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 18:00
- Mój ojciec był żołnierzem AK. Tradycja konspiracyjnej walki cały czas gdzieś tam więc w rodzinie była – mówi bohater trzeciego odcinka cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności".
rozwiń zwiń