X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Solidarność - w Sierpniu '80 to słowo określało wszystko

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 12:54
- Poeta Krzysztof Kasprzyk zasugerował mi, że wyrażenie "solidarność" formowało wszystkie odczucia. Zacząłem nad nim pracować - wspomina autor loga Solidarności Jerzy Janiszewski.
Audio
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 9. (Sygnały dnia/Jedynka)
Historyczny plakat z logo Solidarności, wymyślonym podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. przez artystę Jerzego Janiszewskiego. Na pierwszym egzemplarzu plakatu widnieją podpisy jego autora i Lecha Wałęsy.
Historyczny plakat z logo "Solidarności", wymyślonym podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. przez artystę Jerzego Janiszewskiego. Na pierwszym egzemplarzu plakatu widnieją podpisy jego autora i Lecha Wałęsy. Foto: PAP/Stefan Kraszewski

W tym czasie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy reprezentował już ponad 300 zakładów. Do protestu przyłączyły się gdańskie placówki edukacyjne i kulturalne: uniwersytet i politechnika, opera i filharmonia. Za bramę Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 roku przedostał się również grafik Jerzy Janiszewski.


Serwis specjalny >>>
stocznia sierpień 1980 gdańsk pap 1200.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

- Miałem ochotę zrobić coś od siebie. Jako projektant graficzny szukałem pomysłu plastycznego - opowiada. Inspirował się hasłami wypisywanymi wtedy na murach, a najczęściej przewijało się wśród słowo "solidarność".

Gdy 21 sierpnia do Gdańska przyjechała rządowa delegacja, znak był już widoczny na terenie stoczni.

Jaki wkład w stworzenie znaku miała żona grafika? Jakie obawy powstrzymywały protestujących przed wezwaniem do rozszerzenia strajku?

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 20.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia".

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lech Wałęsa przeskoczył przez płot i się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 11:55
- Spóźniłem się na strajk, a nie miałem wtedy przepustki. Był więc problem, jak dostać się do środka. Zaraz po moim skoku odebrali mnie stoczniowcy i doprowadzili do tej słynnej koparki - wspomina Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

21 postulatów Solidarności. "Panowała zaskakująca zgoda"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 15:15
- To była lista żądań z 28 zakładów, które zakładały MKS. Na jej podstawie w pełnej zgodzie powstała ta jedna - wspomina Andrzej Gwiazda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryka Krzywonos: czułam, że coś trzeba zrobić

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 19:19
- Gdy stanęła Stocznia Gdańska, nie miałam nic do stracenia. Pomyślałam, że może i ja powinnam stanąć - mówi sygnatariuszka porozumień sierpniowych.
rozwiń zwiń