"Mury" - hymn wbrew zamiarom autora

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 10:04
- Jacek Kaczmarski wiedział, że w najostrzejszym okresie politycznym ta pieśń jest jego daniną, ale gdy przyszła wolna Polska, powiedział dosyć. Nigdy nie chciał być czynnym rewolucjonistą, on był poetą - wspomina Ludwika Wujec.
Audio
  • Bardowie Solidarności: Jacek Kaczmarski (Sygnały dnia/Jedynka)
Jacek Kaczmarski odcinał się od politycznego wykorzystania Murów, ale - mając świadomość, w jak wielu wymiarach jest ważna - przez całą swoją karierę śpiewał tę pieśń na koncertach
Jacek Kaczmarski odcinał się od politycznego wykorzystania "Murów", ale - mając świadomość, w jak wielu wymiarach jest ważna - przez całą swoją karierę śpiewał tę pieśń na koncertach Foto: PAP/Tomasz Gzell

- To jest piosenka, która mnie prześladuje, odkąd powstała, i nieporozumienia wokół niej są zasadnicze. Ona czym innym była dla ludzi internowanych, którzy ją śpiewali ku pokrzepieniu serc, a czym innym dla mnie - wyjaśniał po latach Jacek Kaczmarski

Czy jednak można dziwić się, że tekst "wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany, połam bat" trafił wprost do serc Polaków walczących o wolność? Przemysław Gintrowski, który wraz z Kaczmarskim oraz Zbigniewem Łapińskim w 1979 roku przygotowywał program poetycki "Mury", przyznaje, że takie było społeczne zapotrzebowanie. - Nie liczyła się puenta, która mówi, że śpiewak był sam. To fragment o murach i kratach ludzie sobie "wyjęli" i uznali, że piosenka jest ich hymnem - uważał bard.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Natomiast pierwowzór "Murów" związek z rewolucją miał bezpośredni... Posłuchaj, jaką rolę odegrała "L’Estaca" Lluisa Llacha i jakie wrażenie na Jacku Kaczmarskim wywarło nagranie koncertu katalońskiego pieśniarza.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 22.08.2015

Godzina emisji: 7.50

Materiał z cyklu "Wygraliśmy wolność, czyli bardowie Solidarności" wyemitowano w "Sygnałach dnia".

asz/jp

Czytaj także

Jacek Kaczmarski. Kochał publiczność, która traktowała jego występy jako manifestacje polityczne

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 05:50
Postać niejednoznaczna, ale kojarzona jednoznacznie. Identyfikowany z Solidarnością, stanem wojennym i wszelkimi przemianami lat 80. w Polsce. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą śpiewającym "Mury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardowie, których śpiewali strajkujący stoczniowcy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 08:37
Choć fizycznie nie było ich w stoczni, ich piosenki towarzyszyły uczestnikom strajku. Przykładem utwór "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka, który powstał kilka lat przed wydarzeniami Sierpnia ’80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakazane Piosenki w rocznicę Sierpnia '80 - cz.1

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 23:05
rozwiń zwiń