X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Apel 64 - bez wsparcia intelektualistów nie byłoby Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 13:37
- Wręczyliśmy apel Wałęsie, przeczytał go i powiedział: "a tak konkretnie, to w czym panowie możecie nam pomóc" - wspominał Tadeusz Mazowiecki.
Audio
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 11. (Sygnały dnia/Jedynka)
Misję stworzenia komisji ekspertów prezydium MKS powierzyło Tadeuszowi Mazowieckiemu  i Bronisławowi Geremkowi
Misję stworzenia komisji ekspertów prezydium MKS powierzyło Tadeuszowi Mazowieckiemu i Bronisławowi Geremkowi Foto: PAP/CAF/Marek Langda

22 sierpnia 1980 roku Tadeusz Mazowiecki i Bronisław Geremek przywieźli do Stoczni Gdańskiej skierowany do władz PRL apel warszawskich intelektualistów o podjęcie rozmów ze strajkującymi, tzw. Apel 64. - Na szczęście Geremek miał samochód, co wtedy nie było to częste, razem pojechali do stoczni - mówił Henryk Wujec.

Intelektualiści podjęli się sformowania grupy doradców wspierających strajk. Komisja została formalnie powołana 24 sierpnia 1980. - Bogdan Borusewicz i inni kazali mi odebrać od nich pismo i podziękować, niech wracają do Warszawy. Ja zdecydowałem, że zostają, że będą nam pomagać - tłumaczył Lech Wałęsa.

Serwis specjalny >>>
stocznia sierpień 1980 gdańsk pap 1200.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Cel apelu był konkretny. - Intelektualiści wykonali gest, gdy zauważyli, że mają do czynienia z autentyczną reprezentacją robotnicza. Chcieli przekonać władze do podjęcia rozmów – wyjaśnił Andrzej Trzeciak, kustosz Europejskiego Centrum Solidarności.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Następnego dnia apel podpisuje 200 osób, a do strajku dołączają się kolejne przedsiębiorstwa...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 24.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia".

W relacji zostały wykorzystane fragmenty wypowiedzi Tadeusza Mazowieckiego z filmu "Solidarność. Czas spotkania" w reżyserii Anny Marii Mydlarskiej.

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

21 postulatów Solidarności. "Panowała zaskakująca zgoda"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 15:15
- To była lista żądań z 28 zakładów, które zakładały MKS. Na jej podstawie w pełnej zgodzie powstała ta jedna - wspomina Andrzej Gwiazda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidarność - w Sierpniu '80 to słowo określało wszystko

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 12:54
- Poeta Krzysztof Kasprzyk zasugerował mi, że wyrażenie "solidarność" formowało wszystkie odczucia. Zacząłem nad nim pracować - wspomina autor loga Solidarności Jerzy Janiszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Częścią strajków było też zwątpienie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 11:03
- Kiedy przychodziła noc, w ludziach budziły się wątpliwości. Tym bardziej, że całe Wybrzeże było objęte blokadą informacyjną - przypomina Andrzej Trzeciak, kustosz Europejskiego Centrum Solidarności.
rozwiń zwiń