"Były nas miliony". Świat kieruje wzrok na Wybrzeże

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 11:23
- Komuna była tak silna i tak wielka, że gdyby nas nie było miliony, to szans nikt by nie miał, a my zapłacilibyśmy głową za tę walkę - mówił Lech Wałęsa.
Audio
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 13. (Sygnały dnia/Jedynka)
W Stoczni Gdańskiej 14.08.1980 rozpoczął się protest - strajkujący żądali przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz. Fala strajków ogarnęła też inne zakłady Trójmiasta, a 20 sierpnia cały kraj.
W Stoczni Gdańskiej 14.08.1980 rozpoczął się protest - strajkujący żądali przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz. Fala strajków ogarnęła też inne zakłady Trójmiasta, a 20 sierpnia cały kraj. Foto: PAP/Erazm Ciołek

28 sierpnia do stoczni docierają delegacje ze strajkujących zakładów z całej Polski. Wałęsa proponuje, by porozumienie zawarte w Gdańsku dotyczyło całego kraju. - Solidarność to nic innego, jak wspólne podniesienie ciężaru, którego samemu podnieść się nie da. Wtedy naszym ciężarem był Związek Sowiecki i komunizm - wspominał były prezydent.

Swoje poparcie dla strajkujących wyrażają także artyści; w stoczni swój program wystawia Teatr Wybrzeże, koncerty organizują muzycy, tu powstają nowe teksty i kompozycje, m.in. "Piosenka do córki" Macieja Pietrzyka.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

- Dla nas to było ważne, że przychodzą tacy ludzie, jak np. Wajda, którego zna się z telewizji, i są między nami - wspomina współorganizator strajku Jerzy Borowczak.

Na Wybrzeże płynęło wsparcie nie tylko z kraju i nie tylko duchowe. W stoczni pracowało około 200 dziennikarzy z redakcji zagranicznych, a z całego świata płynęły datki. 

Podczas kolejnych rozmów strajkujących ze stroną rządową nie udaje się dojść do porozumienia w sprawie postulatu o utworzenie wolnych związków zawodowych. Głos zabiera kard. Stefan Wyszyński...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia".

asz/bch


Czytaj także

Zwolnienie Anny Walentynowicz. "Nie ugięłam się pod represjami"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:11
Żniwa, urlopy i wyrabiane plany produkcyjne - te tematy dominowały w polskich mediach na początku sierpnia 1980 roku. Gdańsk żył jednak innym wydarzeniem...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa przeskoczył przez płot i się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 11:55
- Spóźniłem się na strajk, a nie miałem wtedy przepustki. Był więc problem, jak dostać się do środka. Zaraz po moim skoku odebrali mnie stoczniowcy i doprowadzili do tej słynnej koparki - wspomina Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Pinior - człowiek, który uratował 80 milionów Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 21:13
Józef Pinior współorganizował struktury dolnośląskiej Solidarności. Był rzecznikiem finansowym związku, ale wyróżniał się też stylem bycia.
rozwiń zwiń