X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Były nas miliony". Świat kieruje wzrok na Wybrzeże

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 11:23
- Komuna była tak silna i tak wielka, że gdyby nas nie było miliony, to szans nikt by nie miał, a my zapłacilibyśmy głową za tę walkę - mówił Lech Wałęsa.
Audio
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 13. (Sygnały dnia/Jedynka)
W Stoczni Gdańskiej 14.08.1980 rozpoczął się protest - strajkujący żądali przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz. Fala strajków ogarnęła też inne zakłady Trójmiasta, a 20 sierpnia cały kraj.
W Stoczni Gdańskiej 14.08.1980 rozpoczął się protest - strajkujący żądali przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz. Fala strajków ogarnęła też inne zakłady Trójmiasta, a 20 sierpnia cały kraj. Foto: PAP/Erazm Ciołek

28 sierpnia do stoczni docierają delegacje ze strajkujących zakładów z całej Polski. Wałęsa proponuje, by porozumienie zawarte w Gdańsku dotyczyło całego kraju. - Solidarność to nic innego, jak wspólne podniesienie ciężaru, którego samemu podnieść się nie da. Wtedy naszym ciężarem był Związek Sowiecki i komunizm - wspominał były prezydent.

Swoje poparcie dla strajkujących wyrażają także artyści; w stoczni swój program wystawia Teatr Wybrzeże, koncerty organizują muzycy, tu powstają nowe teksty i kompozycje, m.in. "Piosenka do córki" Macieja Pietrzyka.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

- Dla nas to było ważne, że przychodzą tacy ludzie, jak np. Wajda, którego zna się z telewizji, i są między nami - wspomina współorganizator strajku Jerzy Borowczak.

Na Wybrzeże płynęło wsparcie nie tylko z kraju i nie tylko duchowe. W stoczni pracowało około 200 dziennikarzy z redakcji zagranicznych, a z całego świata płynęły datki. 

Podczas kolejnych rozmów strajkujących ze stroną rządową nie udaje się dojść do porozumienia w sprawie postulatu o utworzenie wolnych związków zawodowych. Głos zabiera kard. Stefan Wyszyński...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia".

asz/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwolnienie Anny Walentynowicz. "Nie ugięłam się pod represjami"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:11
Żniwa, urlopy i wyrabiane plany produkcyjne - te tematy dominowały w polskich mediach na początku sierpnia 1980 roku. Gdańsk żył jednak innym wydarzeniem...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa przeskoczył przez płot i się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 11:55
- Spóźniłem się na strajk, a nie miałem wtedy przepustki. Był więc problem, jak dostać się do środka. Zaraz po moim skoku odebrali mnie stoczniowcy i doprowadzili do tej słynnej koparki - wspomina Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Pinior - człowiek, który uratował 80 milionów Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 21:13
Józef Pinior współorganizował struktury dolnośląskiej Solidarności. Był rzecznikiem finansowym związku, ale wyróżniał się też stylem bycia.
rozwiń zwiń